Aj keď nemali mentálne postihnutie, zaradili ich do špeciálnej školy. Súd potvrdil, že boli diskriminovaní

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ospravedlnenie a päťtisíc eur. To dostanú niekdajší žiaci z Hermanoviec. Žalovali miestnu základnú školu, ktorá ich vraj diskriminovala zaradením do nesprávne triedy. Súd im po rokoch vyhovel.

Valentína, Ján a Sebastián sú teraz už dospelí. Majú rodiny aj deti. Spor sa začal pred rokmi. Povedali nám, že do špeciálnej triedy pre žiakov s ľahkým mentálnym znevýhodnením ich škola zaradila už v prvom ročníku. Rodičia vraj na to však upozornení neboli. Všimli si to až neskôr na vysvedčení.

Valentína chcela byť doktorkou. No keď sa potom spolu s ostatnými hlásili na stredné školy, nechceli ich vraj prijať, práve preto, že sa dovtedy vzdelávali v špeciálnej triede. 

Prečítajte si tiež:

Namiesto hasiča či lekára sa môže vyučiť za murára

Ján dodáva, že keďže mal vysvedčenie zo špeciálnej školy, mohol pokračovať len na niektoré školy, napríklad sa mohol vyučiť za murára, kuchára. On sa však túžil stať hasičom alebo lekárom.

Prípad sa súdne ťahá od roku 2016. Krajský súd teraz rozhodol v prospech vtedajších žiakov. Určil, že to bolo porušenie zásady rovnakého zaobchádzania.

„Žalovaní sa dopustili diskriminácie vo vzdelávaní žalobcov na základe rómskej etnickej príslušnosti. Ďalšie dôvody budú uvedené v písomnom vyhotovení rozhodnutia odvolacieho súdu a proti tomuto rozhodnutie nie je prípustný riadny opravný prostriedok,“ uviedla hovorkyňa Krajského súdu v Prešove Anna Kolářová.

Súd tiež nariadil centru špeciálno-pedagogického poradenstva, základnej škole a ministerstvu školstva, aby spoločne všetkým trom diskriminovaným zaplatili päťtisíc eur ako náhradu nemajetkovej ujmy.

Pred školou sme sa v pondelok stretli s jej riaditeľom. K diskriminačnému sporu sa zatiaľ vyjadrovať nebude. Počká si na oficiálne doručenie rozsudku súdu.

Prečítajte si tiež:

Ministerstvo problém priznáva

Súd zaviazal rezort školstva, aby každému z vtedajších žiakov poslal list s ospravedlnením. Minister vidí dlhodobý problém v tom, že niektoré deti neovládajú dostatočne štátny vzdelávací jazyk, a sú tak aj nesprávne klasifikované.

„Tieto deti sú potom pri testoch školskej zrelosti nesprávne diagnostikované ako nezrelé alebo až mentálne zaostalé, s tým, že sú zaradené do špeciálnych škôl nesprávne,“ vysvetľuje minister školstva Ján Horecký.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti