Čo robiť ak vaša cestovná kancelária skrachuje? Možnosti sú tri

Letná dovolenka
Letná dovolenka Zdroj: Shutterstock.com

Slovenská kancelária upadla aj v roku 2015 pre dlžoby majiteľa, ktorý si siahol na život.

Tí, ktorí sa chystajú na dovolenku cez cestovnú agentúru alebo kanceláriu, by mali zbystriť pozornosť. Oznam od kancelárie na webovej stránke o tom, že je v úpadku, určite nepoteší. Podla slovenskej asociácie cestovných kancelárií a agentúr skrachuje v priemere jedna kancelária za rok. Pozrite si rady, čo robiť, ak sa situácia so skrachovaním stane práve vám.

V prípade, ak ste si už dovolenku kúpili, ale ešte nikam nevycestovali, je riešenie nenáročné. Pri podpise už viete, kde je daná kancelária poistená proti insolventnosti. Príslušná poisťovňa v takýchto situáciách už má pripravené tlačivá na vyplnenie.

"Akonáhle poisťovňa vyzbiera takto zákazníkov, celú vec okamžite začína riešiť," hovorí pre tvnoviny.sk prezident asociácie cestovných agentúra a kancelárii na Slovensku Stano Macko.

O klientov sa starajú poisťovne

Pokiaľ ale úpadok kancelárie nastane v čase, keď už na dovolenke ste, je postup trochu iný. "Poisťovňa to zvyčajne rieši cez svojho zaisťovateľa alebo obchodného partnera repatriáciu. O lete domov sa teda dozvie tam, kde ste ubytovaný. O všetko sa aj v tomto prípade postará poisťovňa," vysvetľuje Macko.

Ak vás z dovolenky dovezú pre krach kancelárie skôr, peniaze za dni, o ktoré ste prišli, poisťovňa vyplatí klientom naspäť.

Dovolenkári svoje peniaze nedostali

Na Slovensku je momentálne aktívnych a poistených kancelárii 302. Tento ani minulý rok nebola žiadna v úpadku. Nepríjemná situácia nastala pred dvomi rokmi, keď cestovná kancelária Tan-go-tours skrachovala a majiteľ si vzdal život pre dlžobu. Podľa prezidenta asociácie sa kompenzácie za túto situáciu klienti nedočkali. Kancelária nebola totiž ani poistená.

A ako si vybrať správnu cestovnú kanceláriu? Určite treba hľadať renomovanú. Nehľadieť len na lacný last minute. Stano Macko z asociácie hovorí, že najčastejšie krachujú tie, ktoré sú malé a majú zahraničných majiteľov, napríklad v Tunisku, Egypte alebo Turecku.

"Najčastejšou príčinou úpadku kancelárii je nekorektné podnikanie a to, že kancelárie nakúpia produkty, ktoré nemôžu predať," dodáva Macko.

BRATISLAVA/zž

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme úpadok

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.