Nahrávka, z ktorej sa tají dych! Záchranár z linky 155 pomohol mamičke zachrániť život synčeka

Ilustračná snímka.
Zdroj: shuterstock.com/Zoteva

Aj vďaka inštrukciám operátora sa Sebastiánko dnes teší zo života.

Sedemtýždňový synček jej zrazu prestal dýchať. Mladá mamička z Lučenca bola doma len sama s dcérkou, no nestratila duchaprítomnosť a so zdravotníkmi na linke 155 po telefóne urobila niečo, za čo by sa nemusel hanbiť ani profesionál. Do malého telíčka svojho predčasne narodeného bábätka vdýchla život. Dva prsty na srdiečko a vzduchu len čo sa jej vošlo do úst. Pokyny, ktoré je ľahké vysloviť, ale ako to urobiť ?

Operátor Marián z Krajského operačného strediska ZZS v Banskej Bystrici daroval za pomoci mamičky Mirky malému Sebastiánkovi nový život. Mamičku presne navigoval, ako má postupovať, aby synčekovi do príchodu záchranárov pomohla. Radil jej, aby chlapčeka uložila na chrbátik a pod hlavu mu podložila plienku, aby mal trošku zaklonenú hlavu. „Päťkrát do neho dýchnite," pokračoval operátor a žene radí ďalej. Po niekoľkých minútach boja o život počuť detský plač a úľavu na obidvoch stranách. Vypočujte si časť z autentického telefonátu, ktorý sprevádzal celú drámu.


Tento príbeh má šťastný koniec. Mamička napísala na Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby list, v ktorom sa mužovi poďakovala. "Je úžasné, že u vás pracujú ľudia, ktorí berú svoju prácu vážne a zodpovedne, a že môžeme naďalej žiť s pocitom, že na vašej linke vždy nájdeme pomoc, keď ju potrebujeme. Patrí vám všetkým a hlavne Vám PÁN Operátor neskutočná vďaka," píše šťastná mamička.

Podľa hovorcu Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby je tento prípad inšpiratívny. "Sebastiánkovi najviac pomohlo a zachránilo to, že jeho mamička nestratila v kritickej, extrémne vypätej situáciu hlavu, nespanikárila a dokázala počúvať pokyny nášho operátora tak, aby sa situácia zvládla a chlapček začal dýchať," vysvetľuje Boris Chmel.

Ako dodáva, my sami máme záchranu najbližších vo vlastných rukách, netreba sa báť poskytovať prvú pomoc do príchodu záchranárov, len vtedy má pacient šancu na prežitie. A predovšetkým počúvať operátora, odpovedať mu a riadiť sa jeho radami. "A preto zdôrazňujeme, ako je dôležité absolvovať kurzy prvej pomoci, pretože človek po kurze, tak ako pani Mirka, vie omnoho lepšie reagovať na rady operátora, ako ten, ktorý si takúto situáciu nevyskúšal na figurínach."

Rozhovor s mamičkou z Lučenca si prečítajte TU.

BRATISLAVA/kacs

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti