Pandémia aj málo personálu. Na situáciu v zdravotníctve doplácajú pacienti, ktorí roky čakajú na zákrok

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Neboli sme na tom najlepšie a pandémia to ešte zhoršila. Na niektoré operácie čakáme aj roky. Pomôcť nájsť skorší termín môžu zdravotné poisťovne, no aj tie majú obmedzené možnosti. Na jasne garantované čakacie doby od ministerstva zdravotníctva sa tiež ešte čaká.

Pacientka Anna Biháryová zostala šokovaná, keď jej na odstránenie žlčníkových kameňov v trnavskej nemocnici určili najbližší možný termín operácie o dva roky.

Dvojročné čakanie na plánovanú operáciu vysvetlila nemocnica takto.

„Plánovanú zdravotnú starostlivosť realizujeme na základe zmluvných objemov so zdravotnými poisťovňami. Neodkladnú zdravotnú starostlivosť poskytujeme akútnym pacientom, onkologickým pacientom a pacientom s biologickou liečbou v plnom rozsahu,“ uviedol hovorca Matej Martovič.

Prečítajte si tiež:

Stále doplácame na pandémiu

Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová radí, aby sa pacienti obrátili na zdravotnú poisťovňu.

„Pretože poisťovňa vie, koľko výkonov poskytovateľ vykázal, kapacitné možnosti a môže pacientovi odporučiť iného poskytovateľa, kde sú tie termíny kratšie,“ hovorí.

Podľa Asociácie na ochranu práv pacientov pandémia odložila 207-tisíc operácií a dobehnúť sme to ešte nestihli a aj od toho sa odvíjajú čakacie lehoty.

Prečítajte si tiež:

Môže za tým byť aj taktika poisťovní

Analytik tvrdí, že dlhé čakacie doby sú výsledkom spojenia viacerých problémov. Ide o nedostatok financií, personálu či obmedzených kapacít.

„Zdravotné poisťovne tlačia na poskytovateľov, aby neoperovali len do pätnástej, ale aby mali dvojzmennú prevádzku, tak isto to môže byť aj čiastočne nejaká taktika vyjednávania zmluvy medzi nemocnicou. Ak vyčerpá nemocnica tieto peniaze na iný typ výkonov, tak môže sa stať, že pri niektorých výkonoch nezostanú tie peniaze,“ vysvetľuje analytik Dušan Zachar.

Podľa Ministerstva zdravotníctva by mala situáciu vyriešiť nová čakacia listina, ktorá má začať platiť od roka 2024 a súvisí s kategorizáciou nemocníc. Tie budú musieť pacientom garantovať jasné a maximálne čakacie lehoty. Ak ich nedodržia, pacient bude mať nárok na poskytnutie zdravotnej starostlivosti v zahraničí.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.