Dali ste vášmu dieťaťu smartfón? Akoby ste mu dali gram kokaínu

Dali ste vášmu dieťaťu smartfón? Akoby ste mu dali gram kokaínu
Zdroj: Profimedia.sk

Rodičia prehliadajú to, koľko času strávi ich dieťa na smartfóne.

Čas strávený komunikáciou s priateľmi prostredníctvom smartfónom na sieťach ako Instagram či Snapchat môže byť dospievajúcich rovnako nebezpečné ako alkohol a drogy, a tak by sa s nimi malo aj zaobchádzať. Toto odznelo na vzdelávacej konferencii v Londýne, kde prišlo niekoľko riaditeľov škôl a učiteľov. Píše Independent.co.uk.

Na konferencii vystúpilo niekoľko odborníkov na technologickú závislosť a rozvoj adolescentov. Prehovorila aj Mandy Saligari z rehabilitačnej kliniky Harley Street. Tvrdí, že rodičia prehliadajú to, koľko času strávi ich dieťa na smartfóne. Podľa nej ide o potenciálny prostriedok závislosti u mladých ľudí.

"Vždy to hovorím ľuďom. Keď dáte svojmu dieťaťu tablet alebo telefón, akoby ste im dali fľašu vína či gram koksu. Prečo venujeme oveľa menšiu pozornosť týmto veciam, keď fungujú rovnako ako drogy a alkohol?" pýta sa odborníčka.

Reagovala tak na správy o tom, že už 13-ročné deti zaobchádzajú s digitálnou technológiou. Tretina britských detí vo veku od 12 do 15 rokov pripustila, že nemajú správne rozdelené, koľko času trávia s telefónom v ruke a koľko zase pri iných činnostiach.

"Takáto závislosť sa môže prejaviť rôznymi spôsobmi," povedali Saligari a hneď aj dodala, že ide o poruchy príjmu potravy, sebapoškodzovanie a sexting. V poslednom čase sa zvýšil počet mladých ľudí, ktorí odosielali alebo prijímali pornografické obrázky.

Mandy Saligari riadi kliniku Harley Street Charter v Londýne. Uviedla, že približne dve tretiny pacientov vo veku 16 až 20 rokov vyhľadali pomoc práve pre závislosť od technologických zariadení. V priebehu desiatich rokoch ide o dramatický nárast.

Odborníčka sa vrátila k téme sextingu. "Veľa mojich klientiek sú dievčatá vo veku 13 a 14 rokov. Sexting označujú za normálny. Podľa nich je v poriadku, že niekomu pošlú svoju nahú fotku. Keby sa na školách venovali viac aj sebadôvere, tak by to pravdepodobne nerobili. Je to otázka sebaúcty a identity," povedala.

Údaje spoločnosti Ofcom naznačujú, že viac ako štyria z desiatich rodičov detí vo veku 12 až 15 rokov považujú za náročné skontrolovať, koľko času ich ratolesti trávia na smartfóne. ä

Podľa odborníkov by bolo riešením aj to, že by deti na začiatku školského dňa museli odovzdať mobilné telefóny.


USA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.