Školy protestovali proti Plavčanovmu krasopisu. My sme ho vyskúšali, ako mu to ide s perom

Deti namiesto učenia písali hlaholikou aj hieroglyfmi
Zdroj: TVNOVINY.sk

Protest nazvali Dňom husieho brka.

Namiesto učenia písali hlaholikou aj hieroglyfmi. Desiatky škôl na Slovensku takto protestovali proti rozhodnutiu ministra školstva. Peter Plavčan chce, aby sa všetci naučili krasopis. Vie to on sám? Ukázal nám, ako mu to ide s perom v ruke.

Deti písali hlaholikou a použili aj fenické znaky. Barborka písala aj Comenia Srciptom.Toto písmo sa preslávilo len nedávno, zásluhou Petra Plavčana. Niektoré školy ho používali namiesto klasického krasopisu. Minister ale po novom chce, aby každý prvák ovládal krasopis.

„Kým doteraz stačil akýkoľvek tvar písaného písma teraz nebude," hovorí učiteľ a člen petičného výboru Marián Kríž.

Preto asi v tridsiatich školách písali hlaholikou, egyptskými znakmi, aj obyčajným písaným. Protest nazvali Dňom husieho brka. „Lebo ten spôsob, aký sa nám snaží teraz ministerstvo nanútiť, je spôsob, ktorý pôvodne vznikol, aby sa ľahšie písalo husím brkom," hovor riaditeľ školy Narnia.

V Michalovciach sa prváci učia písať nespojitým písmom už tretím rokom. Aj tu si dnes mohli vyskúšať iné typy písma. „Je to ťažké, lebo tie znaky, neviem ani napísať veľmi," hovorí žiačka Emka.

Deti si vyskúšali egyptské znaky, hlaholiku.

Comenia Script okolo ktorého to celé začalo vznikol v Česku. U nás ho dnes používa asi stovka škôl. Začali s tým pred šiestimi rokmi. Nedávne rozhodnutie ministra preto vyvolalo víchricu. Peter Plavčan ale názor nemení. Prváci majú vedieť aj krasopis. „Je povinné v prvej triede, ale popri tom môžu učiť aj comenia script - nie je to výlučná možnosť. Máme vyjadrenia pedagógov a neurológov, ktorý hovoria o význame pre dieťa," hovorí Peter Plavčan.

Posudkami a overovaním sa bránia aj zástancovia druhého typu písma. Vraj je lepšie napríklad pre disgrafikov alebo ľavákov.

Plavčan hovoril, že nikto nezabudol písať písaným písmom. Tak sme ho poprosili, aby nám to predviedol. Výsledok nájdete nižšie.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Zdroj: TVNOVINY.sk

Školy hovoria, že to nie je o tom, ktorý typ písma je lepší alebo horší. Ale o slobode voľby. Aby deti písali tým písmom, ktoré im viac vyhovuje. Medzi ľuďmi koluje aj petícia. Zatiaľ má cez 6-tisíc podpisov.

„Ak by malo dôjsť k nejakej zmene, tak tá by mala vyjsť z úst odborníkov, ktorí pripravujú učiace sa Slovensko a potom budú návrhy ako ďalej.," opisuje minister.

Reforma ale zdôrazňuje práve slobodu škôl. A k tomu podľa jedného z autorov patrí aj výber písma. S tým moderným problém nemá. Faktom je, že v dospelosti na krasopis mnohí zabúdame. Aj tým často argumentujú zástancovia Comenia Scriptu.


BBRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.