Skládka v bratislavskej Vrakuni vyzerá byť oveľa nebezpečnejšia, ako sa predpokladalo

Toxická skládka vo Vrakuni
Zdroj: TV Markíza

Štát priznáva, že nebezpečné toxíny sa zo skládky šíria až do 10 kilometrovej vzdialenosti.

Zo starej skládky sa šíri toxický odpad priamo do odpadových vôd. Skládka v bratislavskej Vrakuni vyzerá byť oveľa nebezpečnejšia ako sa doteraz predpokladalo. Úrady už varujú ľudí, aby nepili vodu zo studní a nejedli ani kontaminovanú zeleninu.

Štát priznáva, že nebezpečné toxíny sa zo skládky šíria až do 10 kilometrovej vzdialenosti. Zasiahnuté sú veľké oblasti na okraji Bratislavy. Opozícia chce, aby vláda alarmujúcu situáciu riešila čo najskôr. Ministerstvo životného prostredia chce nebezpečný odpad izolovať, projekt rozbehol ešte exminister Peter Žiga.

Strana SaS vyzvala ministrov aby našli riešenie

Ministri životného prostredia, zdravotníctva a pôdohospodárstva László Sólymos (Most-Híd), Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) a Gabriela Matečná (nominantka SNS) by mali pre kontamináciu podzemných vôd z bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova vo Vrakuni zvolať odborníkov a nájsť riešenie na ochranu Žitného ostrova. Vyzýva ich k tomu SaS.

"Žiadam ministrov Sólymosa, Druckera aj Matečnú, aby zvolali odborníkov, hydrogeológov, a aby našli funkčné riešenie na ochranu Žitného ostrova voči tomuto znečisteniu a ďalším znečisteniam, ktoré sa priplavujú zo severovýchodnej časti Bratislavy do tohto územia," povedala na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente Anna Zemanová.

Zároveň žiada, aby bol zriadený informačný bod, na ktorom ľudia dostanú relevantnú a kompetentnú odpoveď o znečistení vôd. Dnes totiž podľa nej nemajú dosť informácií. Slovenský hydrometeorologický ústav by mal podľa Zemanovej obratom rozšíriť monitorovaciu sieť ohrozenej oblasti.

Mestské časti informujú o kontaminácii na svojich weboch

Bratislavské mestské časti Vrakuňa, Podunajské Biskupice, Ružinov, ale aj dotknuté obce Rovinka, Dunajská Lužná či Most pri Bratislave informujú na svojich weboch o kontaminácii podzemných vôd.

Požiadalo o to ministerstvo životného prostredia, ktoré upozorňuje, že podľa zrealizovaného geologického prieskumu niektoré znečisťujúce látky zo skládky už dnes významne ohrozujú kvalitu podzemnej vody v oblasti Vrakune, Ružinova, Podunajských Biskupíc a prenikajú ďalej do Žitného ostrova.

Ministerstvo životného prostredia koncom apríla informovalo, že už spustilo verejné obstarávanie na sanáciu tejto skládky vo Vrakuni. Náklady na odstránenie environmentálnej záťaže sa odhadujú na viac ako 30 miliónov eur. Konečnú sumu však určí verejné obstarávanie.

Využiť sa majú eurofondy. Na sanáciu skládky vo Vrakuni sa má použiť metóda enkapsulácie, ktorou sa jej obsah zaizoluje od okolitého prostredia. Rozloha skládky, ktorá sa nachádza na území starého Mlynského ramena, na rozhraní bratislavských mestských častí Vrakuňa a Ružinov, je približne 4,65 hektára. Je na nej zhruba 120.000 kubických metrov odpadu, ktorý tam vyvážali z chemických závodov v 60. až 80. rokoch minulého storočia.


BRATISLAVA/TV Markíza, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Voda

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.