Unikátne sochy v košickom parku ničia vandali. Najhoršie dopadol Ironman, odkopli mu hlavu

Soche vandali odkopli hlavu.jpg

Sochári hovoria o kultúre národa.

Aj keď sú to superhrdinovia, pred vandalmi sa brániť nedokážu. Unikátne sochy z piesku, ktoré začiatkom týždňa postavili v košickom Mestskom parku, niekto systematicky ničí. Organizátori sú zúfali.

Ľudia obdivujú novú atrakciu v parku. Veď, kto by nechcel mať fotografiu s Jánošíkom či Hulkom.

Umelci si na svojich dielach dali záležať. Sochu z piesku postavia zhruba za dva dni. Za normálnych okolností sochy vydržia aj dva mesiace. Neprekáža im dážď, vietor ani krúpy. Ich nepriateľom je však človek.

„To, ako sú tie sochy poškodené, nejde len o nejakú náhodu, ale doslova úmysel, pretože sú na viacerých miestach odbité časti," hovorí organizátor Marek Béreš.

Lietajúceho psa Falka z Nekonečného príbehu autor opravil, aj keď sa po ňom niekto prešiel s topánkami. „Je to nešťastie, ale asi to ukazuje kultúru nášho národa. Sú takí, ktorí si nevážia prácu iných," vysvetľuje sochár David Mariassy.

Viaceré poškodené sochy sa dali opraviť ale asi najhoršie dopadol Ironman, vandali mu odkopli hlavu.

Dávid sa snaží sochu aspoň zakonzervovať pred nepriaznivým počasím. Keď sa poškodí, začne sa postupne rozpadávať.

Organizátori podujatia vyčíslili škodu a dali trestné oznámenia, prípad vyšetruje polícia. „Materiál ostal, čiže iba umelecká hodnota, 1000 eur jedno dielo," opisuje organizátorka Daniela Bérešová.

V parku je však stále čo obdivovať. Navyše do konca týždňa si môžete pod vedením skúseného sochára pripraviť vlastné dielo z piesku. Ako v raji sa tu môžu teda cítiť aj tí najmenší.


KOŠICE/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Košice

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.