Kauza menovania E. Ňarjaša do Tiposu pokračuje. E. Heger vyhlási výberové konanie

Kauza menovania E. Ňarjaša do Tiposu pokračuje. E. Heger vyhlási výberové konanie
Eduard Heger. Zdroj: FOTO TASR - Jakub Kotian

Dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger, ktorý je poverený aj riadením ministerstva financií, vyhlási ešte tento týždeň výberové konanie na obsadenie pozície dvoch členov predstavenstva v národnej lotériovej spoločnosti Tipos.

Tie aktuálne zastávajú Erik Ňarjaš a Daniel Živica. Informoval o tom vo štvrtok tlačový a informačný odbor Úradu vlády (ÚV) SR.

"Predseda vlády dlhodobo presadzuje obsadzovanie pozícií na základe odbornosti a cez výberové konania," doplnil v stanovisku úrad vlády.

Heger sa už v minulosti vyjadril, že vníma negatívne nomináciu poslanca Národnej rady (NR) SR Erika Ňarjaša (OĽANO) do funkcie člena predstavenstva národnej lotériovej spoločnosti Tipos.

Chcel sa s ním stretnúť počas marcovej schôdze parlamentu a túto situáciu vyriešiť. Vyplýva to z odpovede Hegera na písomnú interpeláciu, ktorú koncom februára zverejnil poslanec Ondrej Dostál (SaS).

Dostál sa ho pýtal viaceré otázky súvisiace s menovaním Ňarjaša do Tiposu, k čomu došlo koncom minulého roka tesne pred odchodom Igora Matoviča (OĽANO) z rezortu financií.

Prečítajte si tiež:

​Na otázku, či považuje nomináciu Ňarjaša za člena predstavenstva Tiposu za akt, ktorý je v súlade s deklarovanými zámermi vlády ohľadom odbornosti a nestrannosti, Heger odpovedal: "Nie, nepovažujem."

Podobne záporne sa vyjadril aj k otázke, či považuje spôsob, akým k tejto nominácii došlo, za súladný so zámermi vlády ohľadom výberových konaní zástupcov štátu vo firmách s väčšinovou majetkovou účasťou štátu.

Akýkoľvek poslanec NR SR by podľa Hegera nemal zastávať takúto funkciu. Zároveň potvrdil, že k vymenovaniu Ňarjaša došlo bez výberového konania.

Erik Ňarjaš reagoval na kritiku jeho pôsobenia v Tipose ešte v polovici januára s tým, že spĺňa všetky predpoklady na vykonávanie funkcie člena predstavenstva lotériovej spoločnosti.

Pripomenul, že vyštudoval finančný manažment na Varšavskej univerzite.

V minulosti pôsobil ako CEO finančnej skupiny Zebra Group LLC aj platobnej inštitúcie Fondy LTD. Ako poslanec je členom Výboru NR SR pre financie a rozpočet.

"Chcem zúročiť svoje doterajšie skúsenosti v oblasti finančného manažmentu v prospech zvýšenia konkurencieschopnosti štátnej spoločnosti Tipos, a to bez akéhokoľvek nároku na odmenu," uviedol Ňarjaš.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.