Lekári aj po dohode s vládou stále vyberajú od pacientov poplatky. Zisťovali sme prečo

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nové poplatky od pacientov vyberá stále viac lekárov. A to aj napriek vyhláseniu premiéra, že sa to diať nebude. Peniaze, ktoré vláda ambulanciám sľúbila, sa k nim totiž doteraz nedostali.

Desaťminútové vyšetrenie za 10 eur, dlhšie za 20. Takéto poplatky zavádzali lekári začiatkom roka. Kompenzovali nimi vyššie náklady na energie a materiály. Koncom januára pre nich však vláda našla 283 miliónov eur.

„Som rád, že aj tento krok prináša dohodu na tom, že nebudú zavedené poplatky,“ vyhlásil vtedy Eduard Heger.

Prečítajte si tiež:

Na kardiológii pacienti stále doplácajú

Poplatok s názvom Kompenzácia prevádzkových nákladov ambulancie vyberali v januári aj na bratislavskej kardiológii. Boli sme sa pozrieť, či sa niečo zmenilo.

Po pár týždňoch už oznam o poplatku na dverách ambulancie nie je. Pacienti sa s ním však stretávajú ešte aj teraz. Lekárka hovorí, že poplatky je nútená vyberať rovnako ako pred pár týždňami.

„Peniaze sa, samozrejme, ku mne nedostali. Žiadne. Tie platby sú presne také isté, ako boli. Je to to isté, čo bolo v januári,“ vysvetľuje kardiologička Katarína Kováčová.

Premiér a dnes už aj minister zdravotníctva Eduard Heger však stále trvá na tom, že na zrušení poplatkov sa dohodli.

„Ak niekto vyberá poplatky za základnú zdravotnú starostlivosť, tak koná v rozpore so zákonom. A po druhé, my sme dofinancovali ambulantný sektor,“ odkázal Heger.

Zdroj: TV Markíza

Rezort zdravotníctva verí, že vzájomné dohody sa budú plniť a že lekári nebudú zavádzať poplatky.

Zástupcovia ambulantných lekárov nielenže o žiadnej takejto dohode nevedia, no keďže peniaze dodnes nevideli, cítia sa aj oklamaní.

„Nepamätám si, že by sme na tom stretnutí boli rozoberali tému poplatkov. Toto vyjadrenie je mylné,“ konštatuje prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov Jaroslava Orosová.

Prečítajte si tiež:

Premiér chce situáciu preveriť

Kritický na adresu premiéra je aj generálny riaditeľ organizácie Zdravita Marián Šoth. „Brali sme to tak, že slovo premiéra v tomto štáte platí, ale, bohužiaľ, neplatí, pretože deklarovaných 283 miliónov tam nie je,“ hovorí.

Situáciu by mala vyriešiť vyhláška, podľa ktorej zdravotné poisťovne 283 miliónov rozdelia. Tú mali na ministerstve vydať 15. januára.

Premiér tvrdí, že situáciu preverí, ministerstvo zas, že vyhlášku vydá čoskoro.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti