Zbytočná rekonštrukcia? Z novej bratislavskej autobusovej stanice plánujú odkláňať spoje

Návštevníci a cestujúci na bratislavskej Autobusovej stanice Nivy.
Zdroj: TASR

Nová autobusová stanica v Bratislave sa stáva zbytočnou. Otvorená je len rok a pol a už z nej plánujú odkláňať autobusy. Cestujúci budú musieť prestupovať v okrajových častiach hlavného mesta.

Moderná stanica na svetovej úrovni. Aj keď v podzemí, ale pod nákupným centrom. Prvé autobusy z nej začali vyrážať v septembri 2021.

Už teraz sa nová autobusová stanica Nivy nevyužíva naplno. Z plánovaných 1200 spojov denne sa tu prestrieda len 970. A vyzerá to tak, že sa stanica vyprázdni ešte viac.

Prečítajte si tiež:

Podľa župy sa zvýši komfort cestujúcich

Bratislavský samosprávny kraj plánuje zo stanice odkloniť prímestské linky.

„Tieto zmeny nesmerujú k tomu, aby sa zrušili všetky linky, ktoré chodia na autobusovú stanicu, práve naopak, ide o optimalizáciu a o zvýšenie komfortu pre cestujúceho,“ uviedla hovorkyňa Bratislavskej župy Lucia Forman.

Správca autobusovej stanice o odkláňaní liniek nemá žiadne informácie a celej situácii nerozumie.

„Necelý rok a pol po otvorení stanice riešiť obmedzenia a znižovanie počtu spojov je nešťastné riešenie,“ myslí si generálny riaditeľ Slovak Lines Pavol Labant.

Aj keď župa hovorí, že presmerovanie liniek bolo plánované, objavili sa informácie, že dôvodom sú vysoké poplatky za prevádzku. Za každý vstup a výstup autobusu totiž župa platí deväť eur, ročne ju to vyjde takmer na dva milióny.

„Nemyslíme si, že cena je vysoká, je adekvátna voči nákladom, ktoré súvisia s prevádzkou autobusovej stanice a keď porovnáme stanice ako Bardejov Prešov, Košice, kde je cena medzi 4 - 6 eur, my máme cenu 9, tak je adekvátna voči tomu, čo ponúka,“ hovorí Labant.

Prečítajte si tiež:

Zmeny sa budú týkať spojov zo seneckého a pezinského okresu

Samosprávny kraj zatiaľ len vyberá zastávky, ktoré nahradia nástup a výstup na autobusovej stanici. Mali by to byť už existujúce, kde vystupuje najviac ľudí a paradoxne to budú aj miesta v blízkosti autobusovej stanice.

„Zvažujeme presmerovanie časti spojov zo smeru Mosta pri Bratislave na konečnú zastávku električiek v Ružinove pri Astronomickej. Alebo skrátenie vybraných liniek z pezinského a seneckého smeru po zastávku na Bajkalskej,“ uviedla Forman.

Prímestské autobusy by mali byť zo stanice Nivy odklonené od júla tohto roka.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.