Sú vaše deti stále choré? Pediatrička upozorňuje na jednu častú chybu rodičov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Chrípka, angína, zvracanie či hnačka. Rodičia malých detí sú v tomto období v jednom kole. Lekári hovoria o budovaní imunity. Aj získavanie odolnosti má svoje hranice.

Barbora je mama školáka a škôlkara. Hovorí, že jej deti si choroby nosia každú chvíľu. V kolektíve sú stále chorí, bez neho nemajú sociálny kontakt. Rodičia detí sú bezradní. Doma stále zostávať nemôžu.

„Zo škôlky určite bol mladší aj mesiac, dva, tri doma, pretože to nemalo zmysel vrátiť dieťa naspäť do škôlky, pretože okamžite sa tá choroba vrátila naspäť,“ hovorí Barbora.

Podľa nej už skúšali všetko možné - dopĺňať vitamíny, ovocie, zeleninu aj probiotiká.

„Mám skúsenosť, že každý mesiac je jeden z nich tak vážne chorý, že skončia na antibiotikách. Toto točíme dokola a už nevieme, čo ďalej,“ hovorí mama dvoch malých detí.

Prečítajte si tiež:

Dieťa má byť trošku sopľavé a špinavé

Pediatrička Marta Špániková potvrdzuje, že majú zvýšenú chorobnosť detí. Určite to podľa nej nie je preto, že by mali deti horšiu imunitu.

Podľa Úradu verejného zdravotníctva chorobnosť aktuálne klesla, no najvyššia je práve vo vekovej skupine do päť rokov. Prerušenie výučby hlásilo 65 škôlok a škôl.

„Myslím si, že detská chorobnosť je preceňovaná. Dieťa má byť trošku sopľavé a trošku špinavé. V prvom rade si treba uvedomiť, že u dieťaťa hovoríme o vysokej chorobnosti, až keď berie viac ako šesť antibiotík za rok. Nehovorím o lokálnych antibiotikách, ale o systémových. Infekty, ktoré nevyžadujú antibiotickú liečbu, sú ešte v norme, pokiaľ ich je maximálne jedenásť za rok,“ vysvetľuje imunologička Jaroslava Orosová.

Pediatrička Špániková dopĺňa, že veľa malých detí v súčasnosti navštevuje kolektívy, kde sa venujú športovým a iným aktivitám. Je preto logické, že tam, kde je viac detí, sa aj viac šíria choroby.

Prečítajte si tiež:

Dôležité je dôsledné doliečenie choroby

Matky na materskej s dvomi malými deťmi robia podľa pediatričky chybu, ak staršie prihlásia do jaslí. Chorobu totiž môžu potom preniesť aj na mladšieho súrodenca.

„Keď sú opakovane choré a nenájde sa žiadna porucha imunitného systému, je to len tým, že dieťa akoby ešte nedozrelo do toho, aby mohlo byť v kolektívnom zariadení. Určite je dobré ho na určitý čas vyradiť,“ radí Špániková.

Imunologička dodáva, že dýchacie cesty detí sú citlivé. Každý bacil a vírus sa vie ľahko zachytiť.

Lekári apelujú na dôsledné doliečenie chorôb. Zároveň upozorňujú, že po nástupe dieťaťa do kolektívu pretrváva vyššia chorobnosť jeden aj dva roky. To, ako zareaguje jeho organizmus, závisí aj od jeho psychiky. Stresom totiž trpí podľa pediatričky aj imunitný systém.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti