Dopestovali ste viac ako potrebujete? Svoje potraviny môžete predať aj bez živnosti

Trhovisko.
Zdroj: TV Markíza

Kto toho chce predať za viac ako 500 eur, musí už mať registračnú pokladnicu a príjem zdaniť.

Paradajky, jahody či hrášok. Dopestovali ste toho na záhrade viac ako potrebujete? Svoje potraviny môžete predávať aj na dvore a bez živnosti. Musíte sa ale zaregistrovať a dať kupujúcemu potvrdenku.

Stačí ak máte za domom väčší ovocný sad a urodilo sa vám viac jahôd. Ak už teraz viete, že všetky nezjete a zavárania máte dosť, zvyšok môžete predávať.

„Pokiaľ to predávam pri dome a nenarušuje to bezpečnosť cestnej premávky, ale hlavne bezpečnosť spotrebiteľa z hľadiska predávaných potravín je tam tá záruka, že je to čerstvo natrhané a môj produkt, legislatíva umožňuje takýto predaj," vysvetlil šéf Potravinovej a veterinárnej správy Jozef Bíreš.

Aby sa ale nestalo, že sa na pred dom alebo na tržnicu postaví s ovocím hocikto a tvrdí, že to vypestoval sám, platia isté pravidlá.

„Nesmú to robiť len tak,musia byť zaregistrovaní na štátnej veterinárnej a potravinovej správe. To znamená, získať registráciu, aby aj oni vedeli, že môžu kontrolovať tieto produkty. A samozrejme, potom musí vydávať aj príjmový doklad, stačí jednoduchý," uviedol hovorca rezortu pôdohospodárstvo Vladimír Machalík.

Predávať môžete prebytočné ovocie, zeleninu aj domáce džemy či kompóty. Množstvo je ale limitované a tiež aj peniaze. Kto toho chce predať za viac ako 500 eur, musí už mať registračnú pokladnicu a príjem zdaniť.

Viac v reportáži od Andrey Mačoškovej:


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme živnosť

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.