Povinná izolácia covid pozitívnych sa v marci zruší

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Povinná izolácia pozitívne testovaných na koronavírus sa ruší od 20. marca. Portálu Aktuality.sk to potvrdil hlavný hygienik Ján Mikas.

„Už nevidíme efektivitu v tom, aby boli covid pozitívni ľudia povinne izolovaní. Týmto smerom idú aj iné členské štáty, myslím si, že na to prišiel čas. Vyhláška k izolácii stráca svoje opodstatnenie,“ uviedol Mikas.

Informáciu potvrdila aj hovorkyňa ÚVZ SR. „Vyhlášku k izolácii osôb pozitívnych na COVID-19 a karanténe úzkych kontaktov Úrad verejného zdravotníctva SR kompletne zruší s účinnosťou od 20. marca 2023 po dohode s Ministerstvom zdravotníctva SR a odborným konzíliom. Znamená to, že osoby s COVID-19 by už od tohto dátumu nemali mať povinnú päťdňovú domácu izoláciu. Naďalej budú, samozrejme, v starostlivosti svojich ošetrujúcich lekárov, ktorí im budú nastavovať liečbu či stanovovať práceneschopnosť,“ uviedla Daša Račková.

Prečítajte si tiež:

Znamená to, že sa ruší 5-dňová izolácia pozitívnych aj 5-dňová karanténa blízkych kontaktov, o ktorej doteraz rozhodoval lekár. Chorí s príznakmi budú posudzovaní rovnako ako ľudia s inými respiračnými ochoreniami. 

„Vyhláška k prekrytiu horných dýchacích ciest sa nateraz rušiť nebude. V súčasnosti má stále opodstatnenie – ešte máme relatívne vysokú chorobnosť na akútne respiračné ochorenia. Povinné riadne prekrytie horných dýchacích ciest (nos a ústa) respirátorom naďalej platí pre personál zdravotníckych a sociálnych zariadení pri kontakte s klientmi a pacientmi (personál nemocníc, ambulancií a lekární), návštevníkov zdravotníckych a sociálnych zariadení, pacientov v čakárňach a ambulanciách lekárov či zákazníkov lekární,“ dodala Račková.

Ošetrujúci lekár by mal rozhodnúť o liečbe a ďalšom postupe. Naďalej však platí, že ak máte príznaky akéhokoľvek respiračného ochorenia, vyhýbajte sa kolektívu.

Pozrite si reportáž o šírení nového variantu koronavírus (13. 1.):

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.