Absolventi nemajú nárok na nezamestnanecké

Študentka trebišovskej Obchodnej akadémie v Trebišove si číta test písomnej maturitnej skúšky zo slovenského jazyka a literatúry
Zdroj: TASR

Dostanú ho vtedy, ak splnia jednu podmienku.

Študentom a budúcim absolventom po ukončení školy a zamestnania popri štúdiu automaticky nevzniká nárok na dávku v nezamestnanosti.

Podmienkou na priznanie tejto dávky je trvanie poistenia v nezamestnanosti najmenej dva roky, t. j. 730 dní, v posledných troch rokoch pred dňom zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade práce.

Absolvent školy - študenti SŠ alebo denného štúdia VŠ - nie je povinne poistený na sociálne poistenie. Keďže sám neplatí poistné na žiadny druh sociálneho poistenia a neplatí ho za neho nikto, nemá ani nárok na žiadnu dávku zo Sociálnej poisťovne.

Žiak, ktorý má trvalý pobyt na Slovenku, má možnosť od 16 rokov dobrovoľne sa poistiť.

V takom prípade by po splnení ostatných podmienok ako je doba trvania poistenia, riadne a včas zaplatené poistné, mohol získať nárok na niektorú z dávok, teda aj dávky v nezamestnanosti. Na tento typ poistenia však nie je možné prihlásiť sa spätne.

Ak študent popri škole pracuje na základe pracovnej zmluvy, dohody o vykonaní práce a dohody o pracovnej činnosti, získava postavenie zamestnanca s povinnosťou platiť poistné na nemocenské, dôchodkové poistenie, ale aj na poistenie v nezamestnanosti, ktoré zaňho plní zamestnávateľ.

"Na priznanie dávky v nezamestnanosti však musí spĺňať aj ostatné zákonom stanovené podmienky- byť evidovaný ako uchádzač o zamestnanie a mať poistenie aspoň 730 dní počas troch rokov pred zaradením do evidencie," radí hovorca poisťovne Peter Višváder.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sociálna poisťovňa

Dôležité udalosti