Kto cestuje na dovolenku sám, musí si priplatiť. Zisťovali sme prečo

Ilustračná snímka.
Zdroj: Kaspars Grinvalds/shutterstock.com

Pre single cestovateľov máme dobrú radu, ako dostať jednolôžkovú izbu alebo zaujímavú zľavu.

Single dovolenka sa stáva rastúcim fenoménom, mladí ľudia sa stávajú travel blogermi. Niektorí utekajú do sveta, pretože im niekto zlomil srdce, iní zas hľadajú dobrodružstvo, pretože nemajú radi stereotyp.

Ak však hľadáte dovolenku len pre seba, v ponukách cestovných kancelárií nájdete často zájazdy, kde si musíte priplatiť.

Zisťovali sme, prečo single dovolenkári majú drahšiu dovolenku. Oslovili sme niekoľko cestovných kancelárií ako aj asociáciu cestovných agentúr a tu je ich vysvetlenie.

Nie je nič horšie ako neobsadená izba

Prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr Stanislav Macko vysvetlil, že cestovné kancelárie kontrahujú jedno a dvojposteľové izby, nie postele. Celkovo je v hoteloch vo svete menší počet jednolôžkových izieb a koľko akých izieb sa podarí cestovnej kancelárii pri kontrahovaní získať, závisí od ponuky hotela.

„Väčšina hotelov ide, aj z investičného hľadiska, cez dvojposteľové izby. Či cestovná kancelária dostane požadovaný počet jednoposteľových izieb, záleží na dobrej vôli majiteľa hotela, či jej vyjde v ústrety napríklad preto, lebo je v jeho hoteli úspešná objemom kontraktu. Ak má cestovná kancelária k dispozícii už len dvojposteľové izby, tak jedinec si musí doplatiť. To je problém, na ktorý sa občas sťažujú singlisti,“ hovorí.

Zdroj: gnohz/shutterstock.com

Macko tvrdí, že aj v tomto prípade záleží len na obchodnej politike cestovnej kancelárie, či si nechá doplatiť celý poplatok alebo časť služby, alebo len za ubytovanie či čiastkovú sumu.

„Neexistuje na to žiadny predpis, každá to rieši tak, ako jej obchodná politika dovolí. Žiadať od nej, aby predala dvojku jednej osobe, je od nej neobchodné, lebo všetky zľavy a straty znáša ona. Hotel od nej dostane plnú cenu vopred,“ konštatoval šéf asociácie.

Podľa jeho slov však cestovná kancelária môže zvážiť úľavy pre verných klientov, matku s dieťaťom a pod. Alebo nakoniec aj predať dvojku jednému, keď jej o dva dni odlieta lietadlo.

Pre single je dôležitý first moment, nie last minute

Macko je presvedčený, že singlista nie je v žiadnom prípade okrajový problém. Vysvetľuje, že cestovné kancelárie ročne obslúžia do 600-tisíc klientov, a tak v tomto kontexte singlisti nehrajú podstatnú úlohu. Pri dobrej vôli ich však cestovná kancelária vie vybaviť.

A pre zarytých singlistov má dobrú radu - first moment. Vtedy je veľká šanca, že môžu dostať jednolôžkovú izbu alebo zaujímavú zľavu. A nespoliehať sa na last minute, v tom prípade je už výber spravidla veľmi malý.

Samotár vs. pár

Marketingová manažérka Denisa Sabová, ktorá zastupuje Koala Tours a TIP travel pre TVNOVINY.sk potvrdila, že v prípade, že ubytovacie zariadenie nemá k dispozícii 1-lôžkové izby a jedna osoba obsadí 2-lôžkovú izbu, účtuje sa jej vždy príplatok za nevyužité lôžko.

„Pokiaľ to situácia umožňuje a klient si to želá, môžeme, po vzájomnej dohode, dvoch jednotlivcov spojiť do 2-lôžkovej izby. V tom prípade im príplatok za 1-lôžkovú izbu nebude účtovaný,“ zdôraznila.

Zdroj: KieferPix/shutterstock.com
 

Sabová naopak vysvetlila, že majú v ponuke aj zájazdy, kde singlisti neplatia príplatok. Týka sa to istého typu zájazdu do Chorvátska a Bulharska, dokonca ponúkajú aj zoznamovacie pobyty určené výlučne pre singlistov.

Sólo cestujúci musia zvyčajne zaplatiť za izbu viac ako pár. Poplatok za izbu môže byť až o 100 percent vyšší od štandardnej tarify za izbu, čo je pochopiteľne pre mnohých neférový poplatok, hovorí Danny Marko z Danny GOtravel.

Pokračuje, že z pohľadu hoteliéra mu vznikajú rovnaké náklady na upratovanie, vykurovanie, osvetlenie a iné. „Taktiež jedna osoba utratí v jeho priestoroch menej peňazí v bare, reštaurácii a podobne. Ďalšia nevýhodná situácia je v prípade, ak na dovolenku cestuje dospelá osoba s dieťaťom, kde rodič zaplatí za dieťa staršie ako dva roky sumu ako za dospelého," naznačil.

Zdroj: bokan/shutterstock.com

Zuzana Stehlíková z Hydrotouru nám potvrdila, že aj u nich si single musí priplatiť. „Je to cena, ktorú určuje hotel pri nenaplnení obsadenosti dvojlôžkovej izby. Klienti tento fakt rešpektujú. Sú to v podstate ušlé zisky,“ napísala v odpovedi pre TVNOVINY.sk.

Konštatovala však, že majú aj pobyty, ktoré si „priam žiadajú“ kooperáciu s klientom v zmysle vyhľadania druhej osoby na izbe s cieľom vyhnúť sa príplatku za jednolôžkovú izbu.

To isté platí v prípade poznávacích zájazdov. V princípe ide o menšie skupiny cestujúcich (do 30), pričom často ide aj o klientov, ktorí s nimi pravidelne cestujú.

„Na druhej strane máme zájazdy pobytové, kedy sa len zriedka objavia žiadosti o ubytovanie s cudzou osobou. Samozrejme, ak sa vyskytnú, v prípade, že v turnuse cestujú ďalší single traveleri, ktorí nás oslovili s podobnou žiadosťou, skombinujeme im ubytovanie,“ doplnila Stehlíková. Pri dovolenkách s deťmi ponúka táto cestovka špeciálne ceny a za deti do dvoch rokov rodičia platia len servisný poplatok.

Zdroj: shutterstock.com / Rocksweeper

Cenu ubytovania štandardne určuje podľa vyjadrenia PR špecialistu z Pelikánu Patrika Vasa hotel či konkrétne ubytovacie zariadenie. Cena pri obsadení izby jedným cestujúcim vo väčšine prípadov nie je polovica ceny, ktorú by zaplatila dvojica cestujúcich, a to aj z dôvodu, že iba veľmi málo hotelov ponúka izby s jednou posteľou.

„Single cestujúci teda najčastejšie býva na izbe pre dvoch a viac cestujúcich, náklady hotela síce môžu byť o niečo nižšie, čo sa odrazí v podobe nižšej ceny, samotné ubytovacie zariadenia však preferujú práve izby, ktoré sú vyťažené naplno,“ povedal Vas.

Ďalej vysvetlil, že v niektorých krajinách je cena izby rovnaká bez ohľadu na počet ubytovaných osôb, teda dvaja cestujúci alebo single cestujúci platia rovnakú sumu za izbu. Cena pre single cestujúceho je teda dvojnásobná - typickým príkladom sú Spojené Arabské Emiráty.

Naopak, v krajinách ako Kuba či Dominikánska republika, niektoré hotely ponúkajú single cestujúcim izbu pre dvoch za polovičnú cenu. Potvrdil však, že okrem online dovoleniek pre dve a viac ľudí vedia ich agenti pripraviť dovolenku aj pre single cestujúcich. Firma neponúka možnosť, aby spojili v dvojke izbe dvoch cudzích ľudí.


BRATISLAVA/zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Single

Dôležité udalosti