Horúčavy nás čakajú celý týždeň. Týchto sedem rád vám pomôže zvládnuť ich

Horúčavy v meste.
Zdroj: Andrea Izzotti/shutterstock.com

Teplota sa vyšplhá až na 34 stupňov.

Jasno a teploty cez 30 stupňov celzia. Taká je predpoveď počasia na celý týždeň. Na Orave, Liptove, Turci a Spiši má byť okolo 26 stupňov.

Nad našim územím sa bude udržiavať oblasť vyššieho tlaku vzduchu. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) hlási bezvetrie alebo slabý premenlivý vietor pre celý týždeň. V utorok sa teplota vyšplhá na 33 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 metrov bude okolo 16 stupňov. V stredu a vo štvrtok bude tiež veľmi teplo - do 31 stupňov. Ešte teplejšie počasie nás čaká v piatok, kedy denná teplota vystúpi na 34 stupňov.

Cez víkend príde zmena

V sobotu k nám začne prúdiť od severozápadu vlhký a chladnejší vzduch. Najvyššia denná teplota sa má byť až 29 stupňov. Vyskytnúť sa môžu prehánky a búrky. Nočná teplota sa udrží za 14 až 21 stupňoch.

Veľmi teplé počasie so sebou prináša aj nástrahy. Na horúčavy sú najcitlivejšie deti a seniori. Zdravotným komplikáciám pri vysokých teplotách sa nemusia vyhnúť ani dospelí. Pozrite si zásady, ako tieto horúčavy zvládnuť.

Rady, ako zvládnuť horúčavy

1. Vzdušné oblečenie letných farieb a prírodných materiálov. Určite nezabúdajte ani na prikrývku hlavy a slnečné okuliare.

2. Ľahká strava - dostatok celozrnných výrobkov, ovocia a zeleniny, nízkotučných mliečnych výrobkov, rýb, hydiny, zemiakov a strukovín, menej jedál a potravín bohatých na tuky a jednoduché sacharidy.

3. Pitný režim - Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre vody. Na uhasenie smädu detí je vhodná voda, minerálne vody a nesladené ovocné čaje.

4. Opaľovanie s mierou - Na priame slnenie sú vhodné len ranné a neskoré popoludňajšie hodiny. V prípade pobytu pri vodných plochách, kúpaliskách a vo voľnej prírode sa treba od 10. do 16. hodiny zdržiavať na tienistom mieste.

5. Klimatizácia doma, v aute aj v práci - Aby nám klimatizácia neškodila, ale naopak bola nám na osoh musí byť nastavená tak, aby rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím nebol vyšší ako 5 maximálne 7 stupňov Celzia.

6. Použiť žalúzie - V domácnosti je potrebné zabrániť prenikaniu priamych slnečných lúčov cez okná tienením, napríklad žalúziami alebo roletami. Taktiež je potrebné zabezpečiť zvýšenie pohybu vzduchu vetraním.

7. Voda na kúpaliskách - Opatrní treba byť aj pri návšteve prírodných či umelých kúpalísk. Úrad verejného zdravotníctva odporúča verejnosti kúpať sa len v kúpaliskách, ktoré sú pod stálou kontrolou. Úrad počas letnej kúpacej sezóny vykonáva monitoring kvality vody. Aktuálne výsledky pravidelne počas letnej kúpacej sezóny zverejňujeme vždy v piatok na internetovej stránke uvzsr.sk.

BRATISLAVA/zž

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Horúčavy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.