Spoločnosť Helske mala sídliť v Spišskej Novej Vsi, nakoniec bude v Levoči

Pohľad na historické renesančné jadro a Chrám sv. Jakuba z Mariánskej hory nad Levočou.
Zdroj: TASR

Firma sa zameriava na výrobu stavebného materiálu s použitím nanotechnológie.

Spoločnosť Helske, s. r. o., ešte v decembri 2015 v Spišskej Novej Vsi podpísala deklaráciu o vytvorení 300 až 500 pracovných miest a preinvestovanie 42 miliónov eur v rozmedzí troch až piatich rokov. Investor však zmenil názor a spoločnosť vybuduje v susednom meste Levoča. Potvrdil to riaditeľ spoločnosti Helske Slovakia Matej Rusňák.

Spoločnosť sa zameriava na výrobu stavebného materiálu s použitím nanotechnológie. "V prvej fáze preinvestuje spoločnosť v Levoči zhruba 14 miliónov eur a vytvorí 120 pracovných miest, pričom vybuduje dve výrobné haly a jednu administratívnu budovu na rozlohe približne 13-tisíc štvorcových metrov. Vyrábať sa budú sadrokartónové dosky a špeciálne omietky," uviedol ešte v priebehu minulého týždňa (14.6.) primátor mesta Levoča Milan Majerský.

To, že sa mestu podarilo dohodnúť na spolupráci, považuje primátor za pozitívum. "Je to spoločnosť, ktorá šetrí ľuďom energiu a životné prostredie. Okrem toho si musíme bezvýhradne plniť záväzky, ktoré máme voči hnedej priemyselnej zóne. Potrebujeme do regiónu lákať kvalitných investorov a vytvárať pre ľudí stále viac atraktívnych pracovných miest," podotkol Majerský. Investor sa zaviazal vybudovať firmu do konca roka 2018, pričom skolaudované haly plánuje mať do konca tohto roka.

Pôvodne mala spoločnosť sídliť v Spišskej Novej Vsi. Ešte pri podpise deklarácie v roku 2015 spoločnosť tvrdila, že v metropole Spiša v priebehu troch rokoch investuje 14 miliónov eur len do výskumného a vývojového strediska, kde malo pôvodne pracovať 80 ľudí.

Ďalšie miesta mali získať operátori výroby, montážni pracovníci a ľudia v administratíve. Spoločnosť Helske odkúpila pozemky v priemyselnom parku na Drevárskej ulici v Spišskej Novej Vsi vlani.

"V tomto roku spoločnosť požiadala o odkúpenie a prenájom ďalších pozemkov formou verejnej súťaže. Naše mesto vychádza všetkým budúcim investorom v ústrety v rámci možností, aké samospráva má, aby podporilo vznik nových pracovných miest pre našich občanov. Nemôže však ovplyvňovať vnútorný chod firiem a ich podnikateľskú stratégiu," povedala pre TASR viceprimátorka mesta Spišská Nová Ves Lea Grečková.

Rusňák potvrdil, že po odkúpení pozemkov spoločnosť v metropole Spiša plánovala začať s výstavbou. "Výrobné linky by sa nám však nevošli do hál, ktoré sme mali navrhnuté. Musíme ich zväčšiť na 48 krát 90 metrov. A tieto haly by sme nevedeli umiestniť v tej časti, kde sme vykúpili pozemky," vysvetlil. Spoločnosť hľadala alternatívy aj v druhom priemyselnom areáli v Spišskej Novej Vsi, avšak pozemky sa tu kúpiť nedajú, firma by tu bola len v nájme. "To obdobie je cez 30 rokov a v Levoči je ten čas 16 rokov, preto sme sa rozhodli pre Levoču," povedal. Podľa jeho ďalších slov je Levoča i lepšie pozične situovaná, keďže priamo k mestu vedia diaľnica. Spoločnosť na pozemkoch v Spišskej Novej Vsi zatiaľ neplánuje nič stavať.

SPIŠKÁ NOVÁ VES, LEVOČA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Priemyselný park

Dôležité udalosti