Nové knihy o sexuálnej výchove vyvolali kontroverzie. Podľa biskupov sú perverzné

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Podnecujú k sexuálnej činnosti a sú perverzné. Takto opisujú biskupi najnovšie knihy o sexuálnej výchove.

Jedna je pre deti od desať do pätnásť a druhá až do 18 rokov. Učebnice pripravovali odborníčky na vzťahovú výchovu a recenzovali ich lekári a gynekológovia.

Autorky však hovoria, že knihy majú deťom pomôcť, aby si vytvárali zdravé vzťahy. Pripravia ich na to, ako prežiť odmietnutie, či rozchod.

V knihách je vysvetlené, čo sú sexuálne pocity a ako ich mať pod kontrolou. Deti v nich nájdu informácie o ľudskom tele a jeho funkciách.

„Nepobádame týmto materiálom k predčasnému sexuálnemu životu, ale práveže ponúkame prevenciu pred tým, keď už mladí začínajú pohlavne žiť a aby sa vedeli chrániť voči pohlavne prenosným ochoreniam a neželanému predčasnému tehotenstvu,“ ozrejmila spoluautorka Nikola Kallová.

Prečítajte si tiež:

​Podľa Združenia katolíckych škôl je sexualita v učebniciach znázornená až príliš do hĺbky.

Riaditeľa združenia Daniela Masaroviča sme sa pýtali, čo konkrétne im v knihách prekáža. Jednu z nich držal v ruke prvýkrát.

„Prezentuje sa tu aj iný spôsob pohlavných aktivít mladých ľudí. Orálny sex namiesto penetrácie. Je daný do súvislosti s možným otehotnením alebo v súvislosti s antikoncepciou,“ povedal Masarovič.

Podľa sexuológa Dezidera Timka je vhodné, že takéto publikácie prichádzajú na školský trh.

„Je to chronologicky usporiadané, anatomicky pekne vykreslené,“ uviedol.

Keďže máme voľný trh s učebnicami, tieto knihy sú len možnosť, ako sexuálnu výchovu dostať na vyučovanie. Ako samostatný predmet ju totiž nemáme.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti