Slovenská ekonomika sa začne prehrievať: NBS obmedzí poskytovanie úverov

Ilustračné foto.
Zdroj: TV Markíza

Fabriky bežia na plné obrátky a ďalšie sa stavajú. Ceny domov a bytov prudko rastú a domácnosti bežne majú dva i tri úvery.

Slovenská ekonomika sa začne prehrievať. Nie, nebude to počasím. Ekonómovia prehrievaním nazývajú jav, keď hospodárstvo porastie nad možnosti krajiny. A presne to sa do niekoľkých mesiacov začne diať u nás.

Fabriky bežia na plné obrátky, ďalšie sa stavajú. Ceny domov a bytov prudko rastú. Domácnosti majú nezriedka dva či tri úvery z banky.

Národná banka zverejní svoju prognózu zajtra. V jej správaní však už vidieť snahu ochladiť ekonomiku. Bankám zakazuje požičiavať tak ochotne ako doposiaľ.

Vláda zatiaľ nereaguje. Minister financií prehrievanie ekonomiky ako problém najbližších mesiacov nevidí. No priznal, že na uživenie rýchleho hospodárskeho rastu už chýbajú ľudia.

Príkladom ekonomického boomu je automobilový priemysel - montážna linka pre značku Porsche, motoráreň Peugeotu a najmä celý nový závod Land Roveru. Hrubý domáci produkt v roku 2020 prvý raz v histórii prekročí sto miliárd eur.

Každá predpoveď ale počíta s väčšími či menšími rizikami. Pre náš ekonomický vývoj je zatiaľ otázny dopad rozvodu so Spojeným kráľovstvom a nevyriešené problémy bánk v Taliansku.

Viac v reportáži Tomáša Veleckého:


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme HDP

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.