V bratislavskom Volkswagene štrajk trvá, rokovať sa bude popoludní

Pracovníci automobilky Volkswagen Slovakia vstúpili do ostrého štrajku.
Zdroj: TASR

Vedenie spoločnosti v utorok len zopakovalo svoju ponuku zo začiatku týždňa a čakalo na krok Moderných odborov Volkswagen.

Štrajk v automobilke Volkswagen Slovakia (VW SK) pokračuje aj dnes. V utorok 20. júna sa totiž vedenie firmy s odborármi nestretlo. Rokovanie sa uskutoční dnes o 15.30 h.

V poradí už 12. kolo kolektívneho vyjednávania sa podľa hovorkyne VW SK Lucie Kovarovič Makayovej bude konať na želanie odborov a s pôvodným vyjednávacím tímom. Vedenie spoločnosti v utorok len zopakovalo svoju ponuku zo začiatku týždňa a čakalo na krok Moderných odborov Volkswagen.

Odborári chcú pokračovať v štrajku dovtedy, kým sa s manažmentom nedohodnú. Vydržať sú odhodlaní do celozávodnej dovolenky, ktorá sa začne 3. júla.

Zdroj: TASR

Vedenie zopakovalo svoju ponuku, odborári neustupujú

Sacht zopakoval ponuku, ktorú zamestnávateľ predložil odborárom v pondelok (19. 6.). Ponúka zvýšenie platov o 8,9 %. Pre tarifnú triedu šesť, ktorá je firemným priemerom, to predstavuje navýšenie mesačnej mzdy približne o 117 eur.

Toto zvýšenie by sa odohralo v dvoch krokoch – o 4,5 % od 1. júna 2017 do konca tohto roka a o ďalších 4,2 % od 1. januára 2018. Súčasťou ponuky je aj jednorazová platba 350 eur pre všetkých zamestnancov či nový spôsob prepočtu 13. a 14. platu, ktorý prinesie zvýšenie pre tarifnú triedu šesť o 160 eur. Kolektívna zmluva by mala platiť do konca budúceho roka.

Odborári naďalej požadujú nárast platov o 16 %, neprijali preto ani vedením navýšenú ponuku rastu tarifných miezd o 4,5 % v tomto roku a o ďalších 4,2 % v roku 2018.

Priemerná hrubá mesačná mzda zamestnancov VW SK je 1804 eur, bez zarátania platov manažmentu.

Časovo neobmedzený ostrý štrajk zamestnancov VW SK sa začal dnes o 6.00 h. Ani po opakovaných rokovaniach aj pred sprostredkovateľom sa totiž odbory nedohodli s vedením firmy na zvyšovaní platov. Ide o prvý štrajk v histórii slovenského závodu tejto automobilky, ktorá na Slovensku pôsobí od roku 1991.

Reakcia Fica a Richtera

Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) by privítal, keby pri štrajku vo Volkswagene prišlo čo najskôr k dohode. Uviedol to dopoludnia SR pri komentovaní májovej miery nezamestnanosti, za účasti šéfa rezortu práce Jána Richtera (Smer-SD).

"Privítal by som, keby prišlo čo najrýchlejšie k dohode. Dohoda je pre mňa najpodstatnejšia vec. Je to však vzťah zamestnávateľov a zamestnancov. Veľmi by som si želal, aby sa čo najrýchlejšie dohodli," priblížil Fico.

To, čo sa deje v bratislavskom VW, je podľa neho niečo, čo bolo aj predmetom pondelňajšieho (19.6.) rokovania V4 a krajín Beneluxu. "Toto nechcú pochopiť naši západní priatelia, ak sa ich pýtame, prečo má robotník v Bratislave vo firme, ktorá má najvyššiu kvalitu, vysokú mieru produktivity, vyrába najluxusnejšie autá, možno o polovicu až dve tretiny nižší plat ako robotník v tej istej firme 200 km smerom na západ, v nejakej západnej krajine, kde má robotník nižšiu kvalitu, nižšiu produktivitu a vyrába menej kvalitné produkty?," podčiarkol. 

"Uvedomujem si, že nejaké rozdiely v mzdách musia byť, rovnako si však myslím, že ľudia majú právo sa domáhať vyšších platov. Preto považujem túto otázku za oprávnenú, aby sa diskutovalo. Nemôžem sa však vyjadrovať k tomu, ako sa majú zvyšovať platy alebo o koľko," poznamenal.

Premiér podľa svojich slov oceňuje, že v prípade bratislavského VW sú mzdy robotníkov "veľmi zaujímavé". "Oceňujem silné sociálne programy VW, oceňujem príspevok, ktorý táto firma robí pre slovenskú ekonomiku. Vidím však predovšetkým toho človeka, ktorý stojí pri výrobnom páse," zdôraznil Fico.

Minister Richter sa neobáva, že by sa koncern VW pre štrajk ohľadom vyšších miezd rozhodol opustiť Slovensko. "Bratislavský závod bol po dlhé roky vyhodnotený ako jeden z najlepších závodov celého koncernu. Pri takýchto hospodárskych výsledkoch sa neuteká, ale skôr sa hľadá cesta, ako sa dohodnúť a ako zabezpečiť ďalší rast. Treba vidieť tiež veľké investície spoločnosti v poslednom období. Ak budem môcť (k dohode) prispieť osobne, veľmi rád, ale v súčasnosti je to na sociálnych partneroch," dodal šéf ministerstva práce.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme štrajk

Dôležité udalosti