Šok pred nástupom do kúpeľov. Vlastná toaleta a sprcha na izbe sa stali luxusom za príplatok

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vlastná toaleta a sprcha na izbe nie sú v našich kúpeľoch samozrejmosť. Pacienti zostávajú zaskočení, za čo všetko si musia priplácať, napriek tomu, že žijeme v 21. storočí. Zdravotné poisťovne ale hovoria, že sa riadia zákonom.

Pacientovi Antonovi predpísal lekár liečbu v kúpeľoch, pretože má viaceré kožné ochorenia. Ostal však prekvapený, keď zistil, ako bude jeho pobyt vyzerať.

„Minimálne dvaja na izbe a sociálne zariadenia mimo izby. Idem na 28 dní a keby som chcel bývať tak, že mať aj toaletu aj kúpeľňu na izbe, tak by som musel doplácať minimálne 11 eur na noc,“ posťažoval sa Anton.

Diagnóza pána Antona je vážna, takže spadá do kategórie A. To znamená, že mu poisťovňa zaplatí celý kúpeľný pobyt do výšky štandardu.

Zdravotné poisťovne sa ale odvolávajú na zákon, ktorý definuje, čo je hradené z verejného zdravotného poistenia a čo sa rozumie pod spojením štandardný pobyt.

Prečítajte si tiež:

​Za štandardný pobyt na lôžku sa považuje ubytovanie v jednej ubytovacej jednotke s najmenej dvoma posteľami s umiestnením spoločného sociálneho zariadenia mimo tejto ubytovacej jednotky, uvádza zákon.

„To ubytovanie je hradené v rámci štandardu, ktorý je definovaný legislatívou,“ uviedol hovorca poisťovne Dôvera Matej Štepianský.

„Poistenec uhrádza poplatok za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, kúpeľný poplatok a daň z ubytovania,“ reaguje hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Eva Peterová.

Pacient navyše platí kúpeľný poplatok na deň v zariadení vo výške 1,70 eura, tak to stanovuje zákon.

„Táto suma sa však môže z dôvodu inflácie v zariadeniach líšiť a zdravotné poisťovne nezodpovedajú za zvyšovanie doplatkov stanovené kúpeľmi,“ uviedla hovorkyňa poisťovne Union Kristína Baluchová.

Minulý rok bez príplatku

Poisťovne hovoria, že im enormne narástli prevádzkové náklady. Napríklad v Kúpeľoch Trenčianske Teplice má každá izba vlastné sociálne zariadenie, no za tento nadštandard si ešte do minulého roka pacienti nepriplácali.

„Či už ide o drastický rast energií alebo platy zdravotníckeho personálu sme však boli od minulého roka nútení pristúpiť k zavedeniu doplatkov aj pre túto kategóriu našich klientov, ktoré nám aspoň čiastočne zmierňujú negatívne dopady dnešnej doby,“ povedala nám vedúca obchodného oddelenia Kúpele Trenčianske Teplice Darina Gáliková.

Prečítajte si tiež:

​Situácia je podobná v kúpeľoch naprieč celým Slovenskom. Za vlastnú kúpeľňu pacienti nemuseli doplácať ani v Nimnici.

„Podľa zákona o zdravotnej starostlivosti sociálne zariadenie na izbe je nadštandard. V súčasnosti už sme donútení si tieto doplatky pýtať. Máme stanovenú presnú cenu za ošetrovací deň, ktorá nie je dostatočná, aby nám vykryla reálne náklady na tento pobyt,“ dodala manažérka Kúpeľov Nimnica Silvia Pavlíková.

„Za súčasných podmienok platieb od zdravotných poisťovní a nedostatočných a žiadnych podporných schém nemôžeme konať inak,“ povedala Darina Gáliková.

„Nie som ochotný za to platiť. Podľa mňa by to mal byť štandard, že sociálne zariadenie je už na izbe bez príplatku,“ reaguje rozhorčený pacient Anton.

Či sa tieto štandardy nebudú do budúcna prehodnocovať, sme sa pýtali aj na ministerstve zdravotníctva. Odpoveď sme nedostali.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.