Prešovčania roky platia za hrobové miesta viac, ako káže zákon, no peniaze naspäť nedostanú

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Platia, no obohacuje sa štát. K poplatku za hrobové miesto účtuje správca cintorína v Prešov ľuďom aj DPH už takmer 30 rokov. Podľa hlavného kontrolóra to tak nemajú robiť. Zistili to až teraz, pri poslednej kontrole.

„My sme si neuvedomovali, že či je to veľa, alebo málo. Jednoducho toľko si žiadali, toľko sme museli zaplatiť, aby nám to nezlikvidovali,“ povedala nám pani Mária, ktorá si platí nájom za hrobové miesto.

Správcom cintorína je mestská firma. Vravia, že k cene za hrobové miesto účtujú príslušnú sadzbu DPH už roky.

Prečítajte si tiež:

​„Dôvodom je to, že nejde len o nájom za hrobové miesto, ale aj služby s tým súvisiace. Ako napríklad údržba komunikácií, údržba zelene, správa pohrebiska, domu smútku,“ uviedla Ingrid Mihaľová z Technických služieb mesta Prešov a správca cintorína.

Ak si pozrieme ich cenník, ceny sú uvádzané s DPH. Nájom za hrobové miesto stojí na desať rokov 120 eur, 20 eur teda predstavuje DPH, ktoré roky odchádzalo do štátnej pokladnice zbytočne.

Hlavný kontrolór mesta sa odvoláva na zákon. Ten hovorí, že nájomné zmluvy sú od DPH oslobodené, a tak to platí aj pre nájom hrobových miest. Potvrdilo mu to aj finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky. Kontrolór navyše tvrdí, že v nájomných zmluvách sa takéto služby ani nespomínajú.

​„Zmluvy sú čisté. Tam nie sú ďalšie pridané služby v tejto nájomnej zmluve, takže tam to DPH byť nemalo,“ argumentuje hlavný kontrolór mesta Prešov Alexander Ernst.

V cenníku sú ostatné služby navyše uvedené ako samostatné položky, nie súčasť nájmu hrobového miesta.

Prečítajte si tiež:

Vymáhať spätne sa neoplatí

Na otázku, či bude správca ľuďom kompenzovať uhradené DPH, sme dostali zamietavú odpoveď.

„Máme za to, že nájom za hrobové miesto a služby s tým súvisiace účtujeme správne,“ dodáva Mihaľová.

Vymáhať peniaze spätne sa podľa hlavného kontrolóra neoplatí ani od štátu. „Myslím si, že štát tieto peniaze už dávno použil,“ tvrdí kontrolór Ernst.

Kontrolou však zistili aj ďalších 34 nezrovnalostí, napríklad vysoký počet neplatičov za hrobové miesto.

Do konca marca má preto správca cintorína predložiť takmer 30 opatrení, medzi nimi aj prestať vyberať DPH pri nájme za hrobové miesto.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti