Návrat do minulosti: Zaočkovaní dostávajú od štátu úplne zbytočne nové covid pasy

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Covid pasy mnohí už zahodili a odinštalovali si ich aj z mobilu. Doba, keď sme sa nimi museli preukazovať pri vstupe do obchodov či reštaurácií, je už zrejme za nami. Očkovaným posilňujúcou dávkou ale v týchto dňoch mailom prichádzajú nové covid preukazy. Nie je to chyba systému.

Nový digitálny covid certifikát je na prvý pohľad taký istý, aký sme dostali po očkovaní počas pandémie. Mailom v týchto dňoch príde každému, kto si dal pichnúť aj posilňujúcu dávku.

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) rozpošle až milión 700-tisíc covid pasov.

Hoci majú covid certifikáty neobmedzenú platnosť, podľa nariadenia Európskeho parlamentu ich musia pravidelne aktualizovať a upravovať v nich nastavenia QR kódov.

„V súlade so zachovaním najvyšších bezpečnostných štandardov sa budú digitálne covid preukazy EÚ automaticky generovať každých 270 dní, a to vždy 14 dní pred uplynutím ich technickej platnosti,“ vysvetľuje hovorkyňa NCZI Veronika Daničová.

Prečítajte si tiež:

V celej Euróskej únii pritom covid pas už nikde pýtať nebudú. Aj u nás sa postupne rušia všetky pandemické opatrenia. Povinná nebude už ani domáca karanténa.

Covid pasy ale stále vydáva vyše 70 krajín, v ktorých môže byť aj podmienkou vstupu na ich územie. Pred cestou si to radšej overte na stránke ministerstva zahraničných vecí.

Ak vám aktualizovaný covid preukaz nevygenerovali automaticky, môžete si ho vyžiadať cez samoobslužný portál NCZI.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.