Štát chcel stabilné ceny potravín pre domácnosti. Ich zoznam ostro kritizujú odborníci

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Štát chcel stabilné ceny potravín pre domácnosti. Vznikol tak zoznam, pri ktorom obchodníci nemajú zvyšovať marže. Tí ale spokojní neboli. Do zoznamu sa totiž podľa nich nedostali ani základné zdravé potraviny.

Ovocie a zelenina iba pre elitu. Vlna nevôle sa zdvihla najmä medzi expertmi na zdravú výživu po tom, ako ministerstvo pôdohospodárstva zverejnilo zoznam 13 potravín, ktoré sa tam dostali.

Zdroj: TV Markíza

„Čo je základ toho tanieru, ktorý by mal byť zdravý – sú to teda strukoviny, celozrnné obilniny, zelenina a ovocie, z ktorých tam nie je ani jedno,“ hovorí lekár a odborník na výživu Boris Bajer.

Zvyšujúce sa ceny ovocia a zeleniny sa tak môžu odzrkadliť na zdraví obyvateľstva. Odborná verejnosť totiž poukazuje na narastajúci počet obéznych ľudí.

„V dnešnej dobe sme v situácii, že paprika v niektorých obchodoch stojí deväť až desať eur na kilogram. Čo je viac ako mäso. Dostali sme sa do štádia, že keď si chce rodina dať na raňajky papriku, tak si ju nedá, pretože stojí viac ako mäso. A na to som upozorňoval ministerstvo rok dozadu,“ približuje Bajer.

Prečítajte si tiež:

„Deklarácia vznikla v čase zásadných porúch na trhu s potravinami spôsobených energetickou krízou, vojnovou agresiou na Ukrajine a obsahuje položky, ktoré sú najčastejšie v zákazníckom koši a to práve preto, aby bola zabezpečená garancia nezneužívania situácie pre najširšiu populáciu spotrebiteľov,“ znie stanovisko ministerstva.

Na otázku, či sa uvažuje o prehodnotení položiek v zozname, sme sa ale odpoveď nedozvedeli.

„Uvedený zoznam by v žiadnom prípade nemal byť smerodajný pri hodnotení spotrebiteľského správania odborníkmi na výživu,“ dodáva rezort.

Vyššie ceny zeleniny a ovocia zaznamenávajú z týždňa na týždeň aj reštaurácie. Šéfkuchár upozorňuje, že cenotvorba v gastronómii je tak na hrane férovosti.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti