Petr Pavel a Zuzana Čaputová chcú v apríli spoločne vycestovať na Ukrajinu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Český prezident Petr Pavel pricestoval na svoju prvú zahraničnú cestu na Slovensko. Ako prvý bod programu bolo stretnutie s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. 

Slovenská prezidentka privítala Petra Pavla a vyzdvihla dobré vzťahy s naším susedom. Dodala, že s českým kolegom zdieľa množstvo podobných názorov a hodnôt. Zhodli sa, že obe krajiny čelia niekoľkým výzvam. 

Tá najväčšia sa týka geopolitickej situácie a vojne na Ukrajine. „Ďakujem Českej republike, že velí skupine NATO na Slovensku a spolu s Poľskom chráni náš vzdušný priestor. Ďalšou výzvou je energetická kríza, ktorá súvisí s ruskou agresiou na Ukrajine,“ vyhlásila Čaputová.

Spoločná cesta na Ukrajinu

Spolu s českým prezidentom sa zhodli aj na tom, že chcú podporovať obnoviteľné zdroje energie a tiež bojovať proti dezinformáciám.

„Výzva je aj informačná vojna. Naše spravodajské služby otvorene hovoria o vplyve Ruska na šírenie dezinformácií. Aj v tejto oblasti si vieme predstaviť bližšiu spoluprácu. Dezinformácie rozleptávajú súdržnosť spoločností, ktorá je potrebná pre zvládanie kríz,“ dodala prezidentka.

Dohodli sa aj na tom, že spolu absolvujú niekoľko zahraničných ciest, aby tak posilnili svoje postavenie a záujmy oboch krajín.

Český prezident Pavel tiež doplnil, že telefonoval s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a diskutovali o jeho návšteve Ukrajiny. Vycestovať by mal v priebehu apríla. Nevylúčil, že spolu s ním pôjde aj Čaputová.

„Rada sa na takúto cestu vydám,“ vyhlásila slovenská hlava štátu.

Hlavy štátov si uctia pamiatku zakladateľov prvej Československej republiky T. G. Masaryka a M. R. Štefánika pri ich pamätníkoch na nábreží Dunaja v Bratislave. Večer budú spolu diskutovať v Slovenskom národnom divadle.

Prečítajte si tiež:

Petr Pavel si tiež uctí pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej aj obetí teroristického útoku na Zámockej ulici. Pavel vyjadril podporu LGBTI+ ľuďom. Dodal, že manželstvá aj adopcie detí homosexuálnymi pármi podporuje. Na túto tému sa vyjadrila aj Čaputová.

„Môj postoj je jednoznačný. Je mi nesmierne ľúto, že na Slovensku stále nemáme účinnú legislatívu, ktorá by umožňovala registrované partnerstvá. Namiesto toho, že by sme komunite poskytli aspoň minimálny štandard práv, tak sa táto menšina a ľudia stávajú predmetom politických útokov a boja a je to problém len v hlavách politikov,“ skonštatovala Čaputová.

Situácie po predčasných voľbách sa neobávajú

Prezidenti sa dotkli aj aktuálnej politickej situácie na Slovensku. Pavel sa neobáva výsledkov predčasných jesenných volieb

„Je dôležité si pripomínať, že nepriateľ nie je u nás doma, ale na východ od našich hraníc a predstavuje ho dnešná podoba Ruska a jeho režim. Rusko nie je demokratický režim a pokiaľ dnes niekto vzýva Putina, tak asi nesleduje, čo sa v Rusku deje,“ vyhlásil Pavel.

Čaputová dodala, že extrémne názory naberajú na sile, ale silné je podľa nej aj demokratické spektrum. „Jeho slabou stránkou je, že je fragmentované,“ skonštatovala.

Na otázku, či bude znova kandidovať v prezidentských voľbách, Čaputová neodpovedala. 

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti