Pijete na slnku alkohol? Toto sa deje s vaším telom

Ilustračná snímka.
Zdroj: DisobeyArt/Shutterstock.com

Hlavným dôvodom, prečo sa v lete rýchlejšie opijete, je dehydratácia.

Horúce počasie nás láka dať si poriadne studený drink. A čo je u nás obľúbenejšie než poriadne orosené pivo? Lenže pitie alkoholu na slniečku je poriadny hazard. Čo sa s naším telom v tej chvíli deje?

Asi každý vie, že piť alkohol na slniečku sa neodporúča. Ďaleko rýchlejšie nám totiž "lezie do hlavy". Hlavným dôvodom, prečo sa v lete rýchlejšie opijete, je dehydratácia, píše tn.cz, ktorý sa odvoláva na český web pijsrozumem.cz.

"Najmä v teplom počasí by sme pitie alkoholu mali prekladať dostatočným množstvom vody alebo iným nealkoholickým nápojom, aby sme predišli dehydratácii," upozornil český koordinátor preventívnych programov Únie výrobcov a dovozcov liehovín Vladimír Darebník.

Alkohol telo odvodňuje a v kombinácii s horúčavou, kedy sa naše telo potí, to platí dvojnásobne. Nič mu potom nebráni sa extrémne rýchlo vstrebať sa do krvi a dostať k mozgovým bunkám. Na ženy, ktoré majú v tele všeobecne menej vody ako muži, navyše pôsobí ešte rýchlejšie.

"Konzumácia alkoholu, v kombinácii s teplom alebo aj v kombinácii s bublinkami, je nebezpečná z toho dôvodu, že slniečko aj bublinky trochu urýchľujú, s akou rýchlosťou na nás alkohol pôsobí. Je horúco, máme väčší smäd, a tak toho navyše vypijeme viac," dodala nutričná terapeutka Jitka Tomešová.

Dôležité je aj v letných mesiacoch prekladať alkohol jedlom, aj keď na neho koľkokrát v sparnom počasí nemáme chuť. Alkohol sa totiž začína do tela vstrebávať v tráviacej sústave. Lenže, keď máme prázdne brucho, nemá sa na čo nadviazať a o to rýchlejšie sa dostáva do tela.

Prečo nám ráno po alkoholovom opojení nie je dobre?

Aj za to môže z väčšej časti dehydratácia. Alkohol v krvi totiž blokuje vylučovanie hormónu, ktorý má na svedomí spätné vstrebávanie vody v obličkách. Ak obličky tento pokyn nedostanú, putuje voda priamo do močového mechúra.

Okrem vody sa tak vylučujú aj látky, ktoré ráno telu chýbajú. Predovšetkým potom glukóza, ktorej nedostatok sa prejavuje celkovou zoslabnutosťou organizmu.

Keď už si teda chcete dať v lete nejaký alkoholický drink, zvoľte napríklad vínny strik alebo cider. Rozhodne to s množstvom alkoholu nepreháňajte, sadnite si do tieňa a nezabudnite prelievať nealkom.

BRATISLAVA/kacs

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti