Stredoškolákov čaká test a sloh zo slovenčiny, začínajú sa maturity

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Viac ako 41- tisíc maturantov čakajú od utorka písomné maturity. Do 17. marca budú overovať ich vedomosti zo slovenského jazyka a literatúry, cudzieho jazyka, matematiky a v prípade žiakov maďarskej a ukrajinskej národnosti aj z ich materinského jazyka. Z celkového počtu maturantov je vyše 2400 žiakov so zdravotným znevýhodnením.

Test zo slovenčiny trvá 100 minút. Obsahuje 40 otázok s možnosťou výberu odpovede a 24 úloh s krátkymi odpoveďami. Súčasťou maturity je aj sloh, na ktorý majú študenti 90 minút. Vybrať si môžu jednu zo štyroch tém, ktoré budú vyhlásené prostredníctvom rozhlasu.

Z matematiky bude maturovať vyše 12 percent maturujúcich

Rovnako test aj sloh musia písať tí, ktorí maturujú z maďarčiny či ukrajinčiny ako vyučovacieho jazyka a tiež z cudzieho jazyka.

Test z matematiky trvá 150 minút a obsahuje 30 úloh. Výsledky budú školám poslané najneskôr desať dní pred začiatkom ústnej časti maturity.

„Z predmetu maďarský jazyk a literatúra bude maturovať takmer 1600 rovesníkov zo stredných škôl s vyučovacím jazykom maďarským,“ priblížili z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR.

V stredu 15. marca budú všetci maturanti písať externý test a slohovú prácu z vybraného povinného cudzieho jazyka na úrovni B1 alebo B2. Pre žiakov z bilingválnych stredných škôl, ktoré nemajú uzavretú medzinárodnú zmluvu, je povinný externý test a slohová práca z druhého vyučovacieho jazyka na úrovni C1.

Najčastejšie si maturanti vyberali anglický jazyk, maturovať z neho na všetkých troch úrovniach náročnosti bude takmer 35 800 žiakov. V poradí záujmu nasleduje nemecký jazyk (1068 žiakov) a ruský jazyk (443 žiakov). Francúzštinu si vybralo 14 maturantov, španielčinu štyria a jeden žiak si zvolil maturitu z talianskeho jazyka.

Prečítajte si tiež:

Vo štvrtok 16. marca čaká externý test z matematiky vyše 5100 maturantov, ktorí si zvolili tento predmet. „Matematiku si ako voliteľný alebo dobrovoľný predmet vybralo približne 12,5 percenta z celkového počtu maturujúcich žiakov,“ spresnili z ministerstva školstva.

Výsledky budú začiatkom mája

Maturitný týždeň uzavrie v piatok 17. marca test a slohová práca zo slovenského jazyka a slovenskej literatúry a z ukrajinského jazyka a literatúry pre žiakov zo škôl národnostných menšín.

„Zo slovenského jazyka a slovenskej literatúry bude maturovať približne 1600 žiakov, z ukrajinského jazyka a literatúry 28 maturantov,“ dodali z rezortu školstva.

Pre ochorenie viacero žiakov maturitnú skúšku počas tohto týždňa neabsolvuje. Náhradný termín písomných maturít je naplánovaný na 3. až 5. apríla a 12. apríla. Výsledky žiakov z externej časti maturitnej skúšky z marcového a aprílového termínu budú pre všetky školy sprístupnené 5. mája elektronickou formou. Výsledky žiakov v papierovej forme budú školám doručené v dňoch 9. – 10. mája.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti