Kotleba ide pred župnými voľbami opravovať cesty za milióny eur. Je v tom ale háčik

Marian Kotleba
Zdroj: TASR

Kotlebovci tvrdia, že s cenami sú spokojní.

Marián Kotleba ide narýchlo pred voľbami opravovať cesty za milióny eur. Hlavný problém je ale v tom - ako. Na predkladanie ponúk dostali stavbári len tri pracovné dni. Výsledok? Deväť z pätnástich súťaží vyhrala jedna a tá istá firma.

Súťaž - nesúťaž Kotlebovci tvrdia, že s cenami sú spokojní.

Cesty v Banskobystrickej župe sú v mizernom stave, a tak sa budú rekonštruovať. Potiaľ žiaden problém. Ten tkvie v tom, ako sa na to takmer 10 miliónov eur z našich daní minie.

„Ukončenie zákazky bolo v ten istý deň, všetky zákazky sa ukončovali v rovnaký okamih, tak je to asi najnezmyselnejšie, čo môže niekto urobiť," hovorí expert na verejné obstarávanie Jaroslav Lexa.

„My sa ponáhľame preto, lebo minulý rok sa robili cesty až na jeseň a nebolo to šťastné riešenie," vraví poslanec a riaditeľ úradu kraja Milan Uhrík.

Milióny eur na cesty rozdelila župa do celkovo 15 súťaží. Aukcie na všetkých 15 ale prebehli naraz. Tento piatok, po ôsmej ráno. Expert na verejné obstarávanie Jaroslav Lexa vysvetľuje, že ak by sa stavebná firma chcela zapojiť do každej aukcie, potrebovala by naraz 15 ľudí, za 15 počítačmi.

„Keď všetky zákazky začínali 8:15 h, tak samozrejme sa tým znemožnilo zúčastňovať sa reálne tým subjektom zúčastniť sa tých elektronických aukcií," vysvetľuje odborník.

Uhrík zas hovorí o rekordne nízkych cenách. Ešte väčší problém, ako všetky aukcie súčasne je, že Kotlebova župa dala stavbárom na predkladanie ponúk len tri celé pracovné dni. Tento utorok, stredu a štvrtok.

„No ale stále to môže byť úplne relevantný a zákonný postup," uvádza Uhrík.

Jaroslav Lexa hovorí o zákone, že pri takýchto zákazkách je minimálna lehota čistých 25 dní. Ak sa chce firma zapojiť do státisícovej, či dokonca miliónovej zákazky a ponúknuť zľavu, je dobré, ak vidí cestu nielen na papieri, ale aj fyzicky. Obehať ale toľko úsekov v priebehu troch dní je ale prinajmenšom komplikované.

„Musím zobrať X ľudí, prejsť 15 častí po celom banskobystrickom kraji a potom ešte pripraviť aj cenovú ponuku," vysvetľuje Lexa.

Poslanec a zároveň riaditeľ župného úradu sľubuje, že v pondelok nám k tendrom na cesty povie viac.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Marian Kotleba

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.