Bukovský odpovedá: Je dobré jesť cibuľu a cesnak každý deň?

Ilustračná snímka.
Zdroj: Timmary/shutterstock.com

Vyvrátil aj mýtus o teplej vode so soľou alebo citrónom.

Cesnak a cibuľa každý deň alebo ráno voda s citrónom a soľou? Aj tieto otázky vás ohľadne vášho zdravia zaujímajú. Po celý týždeň ich môžete posielať do Teleránovej rubriky Počul(a) som, že... a Igor Bukovský na ne odpovie.

Cesnak a cibuľa

V prípade otázky lekár tvrdí, že ak vám to nespôsobuje tráviace ťažkosti, záhu alebo problémy s krvným tlakom, tak jeden až dva strúčiky cesnaku denne sú úplne v poriadku. Tí, ktorí majú už po užití čo len polovičky cesnaku spomínané zdravotné problémy, by sa mu mali radšej vyhýbať.

Cibuľa je menší problém a v prípade jej konzumácie nemajú ľudia také problémy ako pri cesnaku. "Nemá taký vplyv na krvný tlak ako cesnak. Uprednostnil by som červenú pred bielou alebo žltou cibuľou. Dôvodom sú antokyaníny (pozn. nachádzajú sa v šupke) sú silné antioxidanty. Najviac ich zachováme, ak cibuľu neošúpeme veľmi do hĺbky," vysvetlil. 

Teplá voda s citrónom

Jedna z diváčok sa odborníka opýtala, či je pravda, že deň by sa mal začať teplou vodou s citrónom s troškou soli pre rovnováhu sodíka a draslíka. Bukovského odpoveď bola rezolútna - mýty sa rozširujú.

Zdroj: shuttertock.com

Vysvetlil, že voda s citrónom má rovnaký účinok ako čistá voda. Podľa neho treba mať na pamäti, že ak si ráno vytlačíme polovicu citróna do pohára, že to nie je potrebná denná vitamínu C pre organizmus.

"Sú to mýty. Neviem si predstaviť, ako by teplá voda so soľou tieto prvky v organizme vybalansovala. Ak potrebujete naštartovať trávenie alebo vylučovanie, teplá voda aj bez soli tento účel splní. Všetky ostatné kombinácie so soľou alebo citrónom sú mýtus," dodal.


Svoje ďalšie otázky posielajte na adresu: poculsom@markiza.sk a MUDr. Igor Bukovský vám odpovie ďalší štvrtok prípadne na webe.

BRATISLAVA/Teleráno

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti