Zmier dlho nevydržal. Matovič si už našiel nový cieľ

Na snímke predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič
Na snímke predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Heger s Matovičom sa rozišli v dobrom. A vraj nebudú na seba útočiť. Osobne možno nie, ale líder OĽaNO ide po krku Demokratom hneď od začiatku. Politológ sa tomuto kroku nediví, keďže tieto dve strany sú najväčšími konkurentmi v boji o voliča.

Hegerov odchod z OĽaNO prebehol v pokojnej atmosfére. Jedna aj druhá strana to komentovali zmierlivým tónom.

„Mám vlastnú víziu o politike. Viem, že ak ju chcem naplniť, musím sa vydať vlastnou cestou. Prajem hnutiu do ďalšieho politického života len to najlepšie,“ napísal predseda Demokratov Eduard Heger na sociálnej sieti.

„Aj keď manžel zrazu opustí rodinu kvôli mladšej, tak tá rodina utrpí straty a je to šok, ale ono sa to poddá. Čiže bolo to treba urobiť. Myslím si, že je to správny krok, my Edovi držíme palce,“ uviedol zasa líder OĽaNO Igor Matovič.

Prečítajte si tiež:

​Zmier sa skončil veľmi rýchlo

Aj keď lídri sa seba priamo neútočia, medzi stranami už prebieha ostrý súboj. Hneď na prvej tlačovke po odchode Hegera z hnutia zaznel prvý výstrel.

„Ak by som bol autorom Demokratov, tak by sa volali inak, mali by iné logo a boli by tam iní ľudia,“ uviedol Matovič s tým, že by v strane neboli ministri Rastislav Káčer, Karel Hirman či exšéf Spolu Miroslav Kollár.

Popritom sa líder OĽaNO snažil Demokratom dať nálepku, že majú bližšie k liberálom ako ku konzervatívcom. Takto ich chcel vytlačiť zo svojho voličského rybníka.

„Zmier sa skončil v momente, ako Heger odišiel z OĽaNO. A nemožno vylúčiť, že už skôr. Igor Matovič z titulu svojej povahy nie je typ konsenzuálneho politika. Útočí hlava-nehlava na každého konkurenta a Heger je teraz jeho hlavným konkurentom,“ zhodnotil politológ Radoslav Štefančík.

Prečítajte si tiež:

​Matovič vs Káčer

Najnovšie sa Igor Matovič pustil do Rastislava Káčera. Líder OĽaNO sa chytil diskusie v Michalovciach, kde v búrlivej atmosfére minister správanie agresívnych divákov prirovnal k dobytku a opiciam.

„Áno, je pravda, že mnohí ľudia v hľadisku sa, slušne povedané, nesprávali slušne. Ale prirovnávať ľudí k dobytku či opiciam alebo ich rovno nazvať ‚podliakmi‘, z ktorých by sa ich starí otcovia ‚dogrcali‘, je nehodné akéhokoľvek politika, nieto ešte najvyššieho diplomata v štáte,“ napísal Matovič.

Káčer v reakcii označil Matoviča za pokrytca, ktorý uráža takmer každého, kto sa dostane do jeho hľadáčika.

„Tragédia slovenskej politiky, hrobár posledných zvyškov viery občana v štát. Hádam to raz ocení aj sám veľký Vladimir Putin nejakým rádom Sputnika,“ doplnil.  

Samotná strana sa k Matovičovi vyjadrovať nechce.

„Chceme robiť slušnú, pokojnú a odbornú politiku. K spôsobu vedenia predvolebnej kampane I. Matoviča sa nebudeme vyjadrovať,“ odpísali nám z tlačového oddelenia Demokratov.

Prečítajte si tiež:

​Demokrati vycucali OĽaNO

Podľa politológa ani nie je možné, aby sa tieto dve strany nestretli v konflikte. Bojujú totiž o rovnakého voliča, na čo poukázal už prvý prieskum agentúry IPSOS pre Denník N. Preferencie Demokratov a OĽaNO sa zhodne zastavili tesne pod piatimi percentami.  

„Okamžite po ohlásení vzniku strany, ohlásení názvu a hlavných osobností sa značná časť elektorátu OĽaNO presunula spolu s Eduardom Hegerom a ďalšími bývalými osobnosťami strany OĽaNO. Fakticky ide o rozkol tohto elektorátu,“ vysvetlil riaditeľ agentúry IPSOS Jakub Hankovský.

„Predpokladám, že odliv môže pokračovať. Hoci to nebude z toho tvrdého jadra OĽaNO, ale skôr z tých frustrovaných voličov, ktorí to Matovičovi hodili v roku 2020, ale po niekoľkých týždňoch od vymenovania vlády Igora Matoviča svoju voľbu oľutovali,“ pridal sa Štefančík.

„Máme tu niečo málo vyše 12 percent voličov, ktorí voľbu takejto strany zvažujú, a teda, samozrejme, je kam rásť, pretože už dnes v tom elektoráte je celkom veľká masa ľudí, ktorá nad Demokratmi uvažuje,“ doplnil Hankovský.

Prečítajte si tiež:

​Tempo udáva Matovič s Ficom

Volebná kampaň je však len na začiatku a do volieb zostáva viac ako pol roka. Z predchádzajúcich volieb už dnes vieme, že veľké množstvo voličov sa rozhoduje len pár dní pred voľbami. Takže konečné výsledky môžu byť úplne iné, ako ukazujú súčasné prieskumy.

„Témy volieb teda budú diktovať tí aktívnejší. A tými sú zatiaľ Matovič a Fico. Tí ostatní sa s vyplazenými jazykmi budú na oboch politikov len pozerať a prispôsobovať sa ich tempu,“ uzavrel Štefančík.   

Pozrite si reportáž o najnovšom prieskume, v ktorom Demokrati zobrali až polovicu hlasov OĽaNO. Nakrúcal Michal Hečko. 

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti