Parlament o migoch rozhodovať nebude. Podľa Kollára to musí urobiť vláda a minister

Parlament o migoch rozhodovať nebude. Podľa Kollára to musí urobiť vláda a minister
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Plénum Národnej rady (NR) SR zrejme o stíhačkách MiG-29 a ich darovaní Ukrajine rozhodovať nebude, koalícia našla iný spôsob. Vyplýva to z vyjadrenia predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina). Šéf parlamentu zároveň skonštatoval, že aktuálne nie je vôľa na zmenu Ústavy SR v súvislosti s kompetenciami dočasne poverenej vlády.

Kollár potvrdil, že na schôdzi parlamentu, ktorá sa má začať popoludní, nebude nový návrh uznesenia v súvislosti so stíhačkami. Ozrejmil, že v pondelok (13. 3.) večer sa na koaličnej rade s partnermi dohodli na inom scenári.

Prečítajte si tiež:

"Nepôjdeme cez toto uznesenie. Parlament prijíma zákony, ale nerobí výkon moci. Parlament nemôže cez prijatie uznesení odovzdávať komukoľvek naše zbraňové systémy. To musí urobiť len vláda a minister," povedal šéf parlamentu. Konkrétny postup zatiaľ neprezradil, aby "opozičné politické strany na to nepripravil".

Zároveň by sa podľa neho stíhačky mali riešiť inak aj v súvislosti s kompenzáciou občanom. "Keď sa naši ľudia svojou prácou podieľali na nejakých hodnotách, ktoré teraz ideme odovzdať, tak by mali mať z toho kompenzáciu," tvrdí.

Prečítajte si tiež:

Čo sa týka chýbajúcich kompetencií dočasne poverenej vlády napríklad v závažných zahraničnopolitických otázkach, podľa Kollára sa to už v tomto volebnom období meniť nebude. Poukázal na to, že naplánované sú už len tri riadne schôdze parlamentu do predčasných volieb. Myslí si, že aktuálne nie je ani vôľa meniť ústavu kvôli týmto kompetenciám.

Líder Hlasu-SD Peter Pellegrini víta, že o poskytnutí stíhačiek nebude rozhodovať parlament. Dočasne poverená vláda musí podľa neho nájsť konformné riešenie a prevziať za to zodpovednosť. Myslí si, že parlament by ani nemal právo o tom rozhodovať.

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Politika

Dôležité udalosti