Rodičia hovoria o zázraku. Takto sa darí Eliške a Riškovi, ktorí dostali najdrahší liek na svete

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Príbehy detí trpiacich spinálnou svalovou atrofiou, ktoré nutne potrebovali takzvaný najdrahší liek na svete, pred tromi rokmi zarezonovali Slovenskom.

Niekoľko z nich ho nakoniec dostalo.

Po rozsiahlej medializácii príbehu malej Elišky k preplateniu pristúpila zdravotná poisťovňa. V prípade Riška sa na liek vyzbierali darcovia zo Slovenska aj zahraničia.

Rodiny sme nedávno navštívili, aby sme sa dozvedeli, do akej miery im dvojmiliónový liek zlepšil kvalitu života.

Prečítajte si tiež:

Na druhý deň

Mama Elišky hovorí o zázraku. „O tomto sme snívali. Pred dvomi rokmi len ležala a vedela sa pretočiť. Po lieku sa blíži k svojim rovesníkom,“ opisuje Lucia Surová.

Výsledky sa ukázali už deň po podaní lieku. Lucia sa rozprávala so sestričkou, keď Eliška zdvihla nôžku. „Bol to pre mňa šok,“ hovorí Lucia.

Tvrdí, že to jej dcére zachránilo život.

Prečítajte si tiež:

Nad očakávania

„Je silnejší, je múdrejší. Stále napredujeme a veľmi sa tešíme,“ hovorí Riškova mama.

Spomína, že pred liekom sotva dýchal. „Dýchalo sa mu veľmi zle, väčšinu času teda trávil prevesený cez vankúš dole hlavou, aby všetky hlieny a sliny, ktoré nedokázal prehltnúť, išli vonku,“ opisuje Mária Bálintová.

Už týždeň po podaní lieku videli obrovský rozdiel. „Prekonalo to naše očakávania. So spadnutou sánkou sme občas sledovali, aké pokroky robí,“ hovorí Riškov otec Filip Bálint.

„Sme presvedčení o tom, že by Riško nebol. Ono to malo tak rýchly spád k tomu zlému, že to bola otázka času,“ tvrdí. Liek ho podľa jeho slov zachránil.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Reflex

Dôležité udalosti