Marcinková stiahla návrh, ktorý garantoval dieťaťu právo na rodiča v nemocnici. Dôvodom sú poslanci OĽaNO

Vladimíra Marcinková.
Vladimíra Marcinková. Zdroj: TASR – Roman Hanc

Parlament nebude hlasovať o práve dieťaťa na sprievod rodiča počas hospitalizácie. Predkladateľka Vladimíra Marcinková návrh stiahla, pretože skupina poslancov z OĽaNO presadila pozmeňovací návrh, ktorý podľa nej jej novelu neguje.

Marcinkovej návrh bol v druhom čítaní. V prvom čítaní ho podporilo 116 poslancov. Marcinková zároveň predložila pozmeňujúce návrhy, ktoré konzultovala s ministerstvom zdravotníctva a s nemocnicami, aby bol predpis vykonávateľný. Navrhovala napríklad ukotviť to, že pri komplikovanej operácii nebude mať rodič právo byť prítomný. Tieto pozmeňovacie návrhy parlament neprijal. 

„Keďže sme vedeli o aplikačných problémoch z praxe, už sme napísali takú precíznu právnu úpravu, ktorá presne upravovala, kto má byť ten, kto rodičovi povie, kedy nemôže byť so svojím dieťaťom, lebo je to v jeho najlepšom záujme,“ vyhlásila poslankyňa.

„Netvárme sa, že politika na Slovensku je prorodinná. Všetci, ktorí vám hovoria o rodine, potopili túto novelu,“ dodala.

Prečítajte si tiež:

Návrh OĽaNO je vágny

Naopak, prešiel iný pozmeňovací návrh a ten je podľa Marcinkovej v rozpore s právami detského pacienta.

„Polhodinu pred začiatkom schôdze som sa dozvedela, že je tu pozmeňujúci návrh z dielne troch poslancov OĽaNO, ktorí úplne menia právnu úpravu a to v zásadných veciach,“ dodala Marcinková. 

Pozmeňovací návrh OĽaNO napríklad umožňuje lekárom rozhodnúť sa kedykoľvek, že rodič nemá právo na prítomnosť pri dieťati. Podľa Marcinkovej je to vágne a lekári sa môžu aj z dôvodu, ktorý nie je oprávnený, rozhodnúť, že rodiča k dieťaťu nepustia. 

„V mojej úprave sa hovorí jasne, že ide o zdravotné úkony, ktorých povaha odporuje tomu, aby tam rodič bol. Lenže, pri ich pozmeňováku vygumovali moje znenie. Ich návrh získal podporu v parlamentu a môj návrh už viac nechráni práva detí a chráni skôr ústavné zariadenia,“ priblížila poslankyňa.

Z toho dôvodu návrh z rokovania stiahla.

Prečítajte si tiež:

Deti privezujú k posteli

Marcinková sa začala touto témou zaberať pred rokom a pol, keď jej rodičia poslali fotky, ako boli ich deti priviazané k posteliam v nemocnici. Zdravotníci jej vysvetľovali, že často sú k tomu nútení, pretože nemajú dosť personálu, aby strážili deti, či si neublížia, alebo napríklad nestrhnú kanylu z rúk.

Podľa poslankyne by pomôcť mohol práve sprevádzajúci rodič. Navyše by dieťaťu poskytol psychickú podporu. Zároveň uznala, že nie každé zariadenie vie poskytnúť rodičom posteľ a preto by podľa nej stačilo garantovať aspoň stoličku. Podobne to majú zakotvené aj v Česku.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.