Šok pre školské bufety. Nesmú predávať párok v rožku, ani chlieb vo vajci

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Šok pre školské bufety. Začala platiť nová vyhláška, ktorá určuje, čo už nemôžu predávať žiakom. Obmedzenia sa dotkli sladkostí, čipsov ale aj fast-foodových jedál - hot-dogov či hamburgerov, o ktoré mali študenti záujem.

Štát chce takto naučiť deti na zdravšie stravovanie. Bufetárov nové pravidlá zaskočili a obávajú sa, či vôbec prežijú. 

Odstrániť toho musia viac

Bufet je obľúbeným miestom žiakov, nie však pre zeleninu. Bufet, ktorý sme navštívili, prevádzkujú študenti v rámci študentskej spoločnosti. A tak na ich zodpovednosti je to, čo v ponuke bufetu majú.

Oddnes si musia zvykať na nové pravidlá. Vyhláška určuje, čo sa nesmie predávať.

Štát sa snaží ozdraviť ponuku v bufetoch – vidieť chce ovocie, jogurty či celozrnné pečivo. Stopku dostali presladené nápoje, aj fastfoodové jedlá – chlieb vo vajci, vyprážané či praženica.

Prečítajte si tiež:

Bufetárom nechajú čas

Aj v ďalšom študentskom bufete musia zmeniť ponuku. K sladkostiam a chipsom je vyhláška miernejšia – ak je v ponuke menej ako polovica z celého sortimentu, môžu ju predávať. 

Bufetári budú musieť obmedziť sladkosti a pridať viac ovocia a zeleniny. Lenže skúsenosti hovoria, že o toto deti záujem nemajú a často takéto ovocie končí v koši.

Vyhláška aj tak prevádzkovateľov zaskočila, málokto si všimol, že sa niečo chystá. S takýmto obmedzením to štát skúšal už pred siedmimi rokmi, po veľkej kritike však vyhlášku stiahli.

Teraz hygienici upokojujú, bufety nejaký čas nebudú natvrdo postihovať. Chystajú dozor a obchodníkov budú na prešľapy upozorňovať.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.