Kradlo sa v ďalšom muničnom sklade! Malo zmiznúť až 300-tisíc nábojov

Muničný sklad pri Martine
Muničný sklad pri Martine Zdroj: TV Markíza

Muničný sklad v Sklenom je jedným zo šiestich skladov ozbrojených síl, v ktorých má byť uložených takmer 4700 ton hlavne delostreleckej, pechotnej a ženijnej munície.

Armáda má ďalší problém! Okrem zmiznutej munície vo vojenskom sklade v Trenčíne kradli aj v ďalšom, tentoraz pri Martine. Chýbať majú státisíce funkčných nábojov, ktoré používajú vojaci v aktívnej službe.

Po tom, ako sme vás informovali o ukradnutej munícii vo vojenskom sklade v Trenčíne, minister obrany nariadil kompletné prepočítavanie výzbroje. Kým v Kubrej malo zmiznúť 120 granátov a 10 protitankových striel, teraz sa črtá ešte väčší problém.

„Môžeme potvrdiť, že v rámci mimoriadnej inventarizácie sa zistilo, že v muničnom sklade Sklené chýbajú náboje vo väčšom množstve. Vzhľadom na to, že kontrola stavu zásob naďalej pokračuje, bolo by predčasné poskytovať čiastkové informácie o chýbajúcich počtoch," povedala hovorkyňa Ministerstva obrany Danka Capáková.


No a zatiaľ čo ministerstvo obrany presný počet chýbajúcej munície tají, podľa nášho zdroja zmizlo až 300-tisíc kusov nábojov, ktoré sa používajú pri športovej streľbe a výcviku jednotlivca.

„Podobné informácie sa šíria aj parlamentom. Už to vyzerá, že to začína prerastať cez hlavu. Už to môže byť aj sabotáž zameraná či už proti špičkám ozbrojených síl alebo priamo voči ministrovi," povedal exminister obrany Ľubomír Galko.

Muničný sklad v Sklenom je jedným zo šiestich skladov ozbrojených síl, v ktorých má byť uložených takmer 4700 ton hlavne delostreleckej, pechotnej a ženijnej munície. Tú vraj strážia niekoľkostupňové bezpečnostné prvky, ktoré ju majú chrániť nielen pred krádežou, ale aj pred živelnými pohromami. Ako je teda možné, že zmizla len tak?

„Nie som policajt, ale zdieľam názor, že na 99,9 percenta v tom boli zainteresovaní ľudia zvnútra. To nejde urobiť takým spôsobom, že dôjdete niekde a vykopnete dvere alebo vyrežete dieru do steny... Môj názor je ten, že to bola organizovaná skupina," myslí si Galko.

Juraj Krúpa pracoval na rezorte obrany roky. Otázkou podľa neho je, či sa to vôbec podarí vyšetriť a či nájdu zodpovedných.

„Nevidím žiadne indície, že by sa to vyšetrovanie nejakým spôsobom posunulo ďalej, všetko čo vidíme je veľmi „diétna" komunikácia zo strany ministerstva. Tam je strašne veľa kostlivcov po skriniach poschovávaných, ktorí boli roky odkladaní a jednoducho občas vám to vypadne," povedal bezpečnostný expert Juraj Krúpa.

Od apríla vyšetruje krádeže v skladoch národná kriminálna agentúra. Tam nám tiež kompletný počet ani typ munície nespresnili, no potvrdili, že zatiaľ nikoho konkrétneho neobvinili.

„Vzhľadom k vykonávaným úkonom trestného konania po začatí trestného stíhania nie je možné v tejto chvíli poskytnúť žiadne bližšie informácie," ozrejmil hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Podľa Ľubomíra Galka by malo ministerstvo verejnosť informovať o tom, čo presne zmizlo a možno práve to by vyšetrovateľom pomohlo odhaliť, kde munícia skončila. A to najmä v čase stupňujúcich sa teroristických útokov a vyčíňaní takzvaných osamelých vlkov.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.