Niektorá z pôrodníc v Bratislave môže zaniknúť, viacerých zdravotníkov zlákali súkromné Bory

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nedostatok zdravotníkov je dlhodobý problém. Onedlho príde ďalší. Štátnym pôrodniciam bude čochvíľa konkurovať súkromná od Penty v novej nemocnici Bory.

Pri väčšom odlive zdravotníkov k súkromníkovi hrozí, že niektorá z pôrodníc v hlavnom meste zanikne.

Prečítajte si tiež:

Štátnu nemocnicu si chvália 

Martina aj Denisa sa rozhodli rodiť v štátnej nemocnici. Najdôležitejší je podľa nich prístup personálu a príprava na pôrod.

„U mňa to bola určite prenatálna starostlivosť. My prežijeme všetko, mamy, ale tie bábätká potrebujú mať tú top starostlivosť,“ hovorí Martina.

„Naozaj sa mi páčilo, že to nebolo také, že si ma posúvali medzi dverami. Snažili sa so mnou komunikovať, upokojiť ma a naviesť ma na tú správnu mieru, že bude všetko ok,“ opisuje dobrú skúsenosť Denisa.

Pôrodnice v univerzitnej nemocnici v Bratislave vykonali minulý rok 7150 pôrodov. Aj keď nemajú najnovšie priestory, gynekologička z Antolskej hovorí, že sa snažia rodičkám vytvoriť čo najlepšie prostredie.

Najdôležitejší je taký ten pocit intimity, ktorý majú, ten pocit, že sa o nich staráme jedinečne, že naozaj sme tu iba pre nich,“ hovorí gynekologička a pôrodníčka Zuzana Kosibová.

Prečítajte si tiež:

Špičkové vybavenie

Pre nedostatok zdravotníkov bol v hlavnom meste problém s pôrodmi už aj vlani, keď sa presúvali rodičky.

Univerzitná nemocnica potvrdila, že z gynekologicko-pôrodníckych pracovísk zdravotníci odchádzajú, ide o sestry aj lekárov. Odišlo aj deväť pôrodných asistentiek, čo je kľúčový personál, ktorý sa stal nedostatkovým tovarom.

„Aj keď máme nedostatok personálu, ktorý máme naprieč celou nemocnicou, môžeme povedať, že na týchto pracoviskách je starostlivosť nielen o rodičky, ale aj o pacientky zabezpečená v tejto chvíli v plnom rozsahu,“ tvrdí hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave Eva Kliská.

Nemocnica Bory otvorí pôrodnicu v júni. V máji štartujú predpôrodnú prípravu. Ich cieľom je vykonať 3500 pôrodov ročne.

Lákajú na špičkové nové vybavenie či pôrodné izby s medicínskou technikou v podobe plnohodnotnej pôrodnej sály.

„Ten základný pôrod, vrátane sprevádzajúcej osoby počas pôrodu, dokonca aj vrátane epidurálnej anestézie, by mal byť hradený zdravotným poistením,“ opisuje hovorca nemocnice Bory Tomáš Kráľ.

Prečítajte si tiež:

Možno rozšíria opatrenia

V súvislosti s odchodom pracovníkov do novej nemocnice Penty sa riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Bratislave budúci týždeň stretne aj novým štátnym tajomníkom ministerstva zdravotníctva.

„Netýka sa to len gynekológie, ale týka sa to napríklad aj intenzívnej starostlivosti. Nejaké opatrenia existujú, určite sa budeme o nich baviť, aby sme ich možno rozšírili. Bude pravdepodobne byť nejaká redistribúcia v prípade, že by taká situácia nastala,“ uvádza štátny tajomník Michal Palkovič.

„Na stole nemáme hromadné výpovede, ale ak by k tomu prišlo, určite by sme museli pristúpiť k nejakému opatreniu a jedno z nich je aj zlučovanie pracovísk,“ dodáva Kliská.

„Určite časť personálu prichádza aj z bratislavského prostredia, ale lídri tohto oddelenia sa vracajú aj po rokoch pôsobenia v zahraničí,“ tvrdí hovorca nemocnice Bory Kráľ.

Nová Nemocnica chce konkurovať aj zahraničiu. Čoraz viac Sloveniek už rodí v Rakúsku či v Česku.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.