Po kalamitách dostanú od vlády finančnú pomoc. Ide o tieto mestá a obce

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Na pokrytie záchranných prác dostanú viac ako 300-tisíc eur.

Obce a mestá postihnuté mimoriadnymi udalosťami získajú od štátu prostriedky na pokrytie záchranných prác. Vláda pre ne dnes vyčlenila celkom 332.710 eur, ktoré im budú poskytnuté ako jednorazová finančná výpomoc.

Peniaze získajú hornooravské obce Mútne, Oravská Lesná, Beňadovo, Rabča, Oravské Veselé a Oravská Polhora, obce Terchová, Lutiše a Belá z okresu Žilina a mesto Trebišov, ktoré boli postihnuté počas tejto zimy snehovou kalamitou.

Až tretina z celkovej výpomoci (99.499 eur) pôjde mestu Komárno, ktoré 31. júla 2016 postihla veterná smršť sprevádzaná búrkovou činnosťou. V celom meste, ako aj v prímestskej časti Nová Stráž nebola kanalizácia schopná pojať nadmerné množstvo zrážkovej vody. Bolo ju potrebné prečistiť a v Novej Stráži vybudovať „suchý polder".

Druhá tretina z celkovej sumy (98.629 eur) poputuje do obce Terchová, ktorú spolu s obcami Lutiše (výpomoc 52.564 eur) a Belá (výpomoc 27.353 eur) čelili začiatkom decembra 2016 snehovej kalamite. V dôsledku intenzívneho nárazového vetra a sneženia bol ohrozený bežný chod obcí. Obdobná situácia sa tu zopakovala v dňoch 4. až 9. januára 2017.

Hornooravskú obec Mútne (celková výpomoc 16.782 eur) zasiahla snehová kalamita 28. decembra 2016 a neskôr aj od 4. do 7. januára 2017. Vtedy už boli zasiahnuté aj ďalšie hornooravské obce Oravská Lesná, Beňadovo, Rabča, Oravské Veselé a Oravská Polhora.

Záchranné práce spočívali najmä v odstraňovaní snehu z miestnych cestných komunikácií a chodníkov, ako i jeho odvoze, odstraňovaní spadnutých stromov, a odstraňovaní porúch v dodávkach elektrickej energie. Mesto Trebišov čelilo snehovej kalamite 13. januára 2017, od vlády získalo 16.371 eur.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kalamita

Dôležité udalosti