Prezidentkin partner Juraj Rizman: Nepochybujem o tom, že by mala kandidovať

Zuzana Čaputová a Juraj Rizman.
Zuzana Čaputová a Juraj Rizman. Zdroj: TV Markíza

Partner prezidentky Zuzany Čaputovej Juraj Rizman chce, aby znova kandidovala za prezidentku. Povedal to v rozhovore pre Denník N

„Myslím si, že Zuzana Čaputová je najlepšia prezidentka, ktorú sme mali, a najlepšia hlava štátu, ktorú sme mali, takže ja nepochybujem o tom, že by mala kandidovať,“ povedal v rozhovore.

Budem pri prezidentke stáť, aj keď nebude pokračovať

Dodal, že doma jej to niekoľkokrát povedal, ale uvedomuje si, že výkon jej funkcie je náročný z hľadiska energie a času.

„Je ale zaujímavé to, čo povedal Petr Pavel, že ak to človek robí poctivo, tak jedno funkčné obdobie je veľa. Je to funkcia na každý deň, neexistuje piatok, sviatok, ani víkendy,“ myslí si Rizman a dodal, že bude pri prezidentke stáť, aj keď sa rozhodne v paláci nepokračovať.

Čaputovej partner priblížil aj to, ako pristupuje k povinnostiam „prvého pána“. Slovenská legislatíva tento pojem nepozná a preto ani neupravuje presné povinnosti ani to, kto má napríklad hradiť jeho náklady pri oficiálnych pracovných cestách, pri ktorých sprevádza prezidentku. 

Prečítajte si tiež:

Pozvanie na pohreb Alžbety II. ho prekvapilo

To, či vycestuje s prezidentkou do zahraničia, nie je jeho rozhodnutie, ale samotnej hlavy štátu a protokolu. „Kancelárie jednej aj druhej strany medzi sebou komunikujú, dohaduje sa rozsah návštevy, či sa ide s partnermi alebo bez. V prípade kráľovských návštev je to napríklad takmer vždy s partnerom alebo partnerkou. Väčšinou sa to rozhodnutie len dozviem a povedia mi, kedy mám byť tam a tam,“ priblížil Rizman.

Prekvapilo ho napríklad, že dostal pozvánku z Buckinghamského paláca na pohreb kráľovnej Alžbety II.

Dodal, že nie je štátnym zamestnancom, nemá ochranku a používa vlastné auto. Momentálne pracuje v organizácii Post Bellum, kde má na starosti komunikáciu a vzťahy s verejnosťou.

Pozrite si zábery z prvej oficiálnej návštevy českého prezidenta Petra Pavla v Bratislave (13. 3.):

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Politika

Dôležité udalosti