Škandál okolo zmiznutej munície: Minister obrany podrobnosti stále tají

Tristotisíc nábojov zmizlo z vojenského skladu v Sklenom.
Zdroj: TV Markíza

Tristotisíc nábojov zmizlo z vojenského skladu v Sklenom.

Je to škandál najhrubšieho zrna. Takto reagujú poslanci na záhadnú stratu munície z vojenských skladov. Markíza zistila, že náboje a granáty nezmizli len v Trenčíne, ale aj z ďalšieho stráženého objektu ozbrojených síl. Minister obrany síce stratu priznal, ale podrobnosti stále tají.

Tristotisíc nábojov zmizlo z vojenského skladu v Sklenom. Malo to byť strelivo do malokalibroviek a na výcvik jednotlivca. Zistili to pri podrobnej kontrole, ktorú nariadil Peter Gajdoš po zverejnení zmiznutej munície v Trenčíne.

Stratu priznali, ale už týždne počúvame stále tú istú pesničku. A to aj napriek tomu, že ho niektorí poslanci vyzvali, aby podrobnosti zverejnil práve pre našu bezpečnosť.

Detaily však nechcel minister prezradiť ani vo štvrtok po rokovaní vlády.


Podľa našich informácií našli ešte v doteraz neotvorených škatuliach namiesto nábojov drevené hranoly. Tie poslali na expertízu. Otázkou teda zostáva, či zmizli ešte predtým alebo až priamo v sklade.

V muničnom sklade v Sklenom je každý deň podľa našich zistení približne 60 ľudí z ministerstva obrany, generálneho štábu a vraj aj z vojenského spravodajstva, ktorí prepočítajú každý náboj aj zbraň osobitne. A tiež vypočúvajú vojakov a civilných zamestnancov. Minister si nepamätá, že by doteraz robili takúto podrobnú inventúru.

Je teda celkom možné, že strelivo chýbalo už dávnejšie, len na to nikto doteraz neprišiel.

Opozičný poslanec a člen brannobezpečnostného výboru Richard Vašečka tvrdí, že strata munície patrila vždy k najhorším prehreškom voči vojenskej disciplíne a v minulosti za stratu čo i len jednej zbrane hrozili previnilcovi najprísnejšie tresty.

SKLENÉ/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Munícia

Dôležité udalosti