Niektorí rodičia posielajú choré deti do škôl. Lekárka varuje, že majú byť doma, aj keď izolácia nie je povinná

Deti v škole.
Deti v škole. Zdroj: TV Markíza

Hygienici zrušili povinnosť ostávať doma po pozitívnom teste na koronavírus. Zmena začne platiť od 20. marca. Niektorí rodičia nečakajú a deti posielajú aj s covidom do škôl. Na jednej z bratislavskej základnej škole sa už kvôli tomu vírus šíri vo veľkom. Aj pediatrické ambulancie potvrdili, že majú viac pacientov.

Hygienici pristúpili k zmene po diskusii s ministerstvom zdravotníctva a s odborníkmi. „Ochorenie si v súčasnosti nevyžaduje povinnú izoláciu vzhľadom na aktuálne cirkulujúce varianty SARS-CoV-2 a na podiel ľudí, ktorí COVID-19 prekonali a, alebo boli kompletne zaočkovaní. Ochorenie COVID-19 sa tak v tomto smere dostáva na úroveň ostatných akútnych respiračných ochorení, pri ktorých sa ľudia chránia sami s ohľadom na vlastné zdravie, ale aj na ochranu zraniteľných skupín (seniori, chronicky chorí, imunokompromitované osoby a podobne),“ konštatuje ÚVZ SR.

Prečítajte si tiež:

Do 20. marca je izolácia stále povinná

Epidemiologická situácia sa však zhoršuje. Podľa štatistík hygienikov sa počet pozitívnych antigénových vzoriek oproti prechádzajúcemu týždňu zvýšil o 30 percent. Najviac prípadov od začiatku roka 2023 bolo zaznamenaných v Bratislavskom kraji. Na jednej z bratislavských základných škôl do kolektívu posielajú aj deti s covidom s argumentom, že karanténa už nie je povinná. 

Hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková pripomína, že aj keď ste boli pozitívne testovaný na covid pred 20. marcom, pravidlá sa pre vás menia až po tomto dátume. To znamená, že keď ochoriete 19. marca, od 20. marca už nemáte povinnú karanténu. Dovtedy však áno. Deti, ktoré teraz majú potvrdený covid, musia ostať v domácej izolácii do 20. marca. 

Hygienici neodpovedali na otázku, či vykonávajú kontroly domácej izolácie a nekomentovali ani prípady, keď rodičia izoláciu nedodržiavajú. Pre pozitívnych majú jasný návod, ako postupovať:

•  Treba veľmi dôsledne dodržiavať pokyny lekárov, teda liečiť sa doma v pokoji a brať do úvahy svoj zdravotný stav.

•  Ak ste chorí, nechoďte do práce, školy či do iných kolektívov a iných verejných priestorov. COVID-19 je infekčné ochorenie a hoci domáca izolácia už nebude povinná, berte ohľad na svoje vlastné zdravie a na zdravie zraniteľných skupín.

•  Ak nie je možné zostať doma, napríklad z dôvodu, že si potrebujete ísť po lieky, dbajte na správne nosenie respirátora (riadne prekrytý nos aj ústa). Stále treba myslieť aj na dôkladnú hygienu rúk (umývanie mydlom a teplou vodou, použitie dezinfekčných prostriedkov na ruky na báze alkoholu).

Prečítajte si tiež:

Keď má dieťa príznaky, otestujte ho

Hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre pediatriu Elena Prokopová radí, že dieťa by s príznakmi respiračného ochorenia nemalo vôbec chodiť do školy a do kolektívov. Ak má vaše dieťa príznaky, urobte mu test a o výsledku informujte lekára. Pripomína, že z hľadiska liečby je pre lekára dôležité vedieť, či má pacient koronavírus.

„Máme vypracované pravidlá ranného filtra, ktoré presne určujú, čo je ešte prijateľné. Ak má dieťa zelené sople, ak sa cíti choré, nie je to stav do školy. Ak má alergiu a má ľahký biely sopeľ, môže ísť do školy,“ odporúča Prokopová.

Potvrdzuje, že v ambulanciách im pribúdajú deti s covidom. Hygienici pripomínajú, že je stále dôležité dbať na hygienu rúk a nosiť rúška v preplnených miestach. Odporúčajú tiež nosiť respirátor po prekonaní choroby. 

Respirátory sú naďalej povinné v lekárňach a v zdravotníckych zariadeniach.

Pozrite si reportáž o zrušení izolácie po pozitívnom testovaní na covid (13. 3.):

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti