Vyčistite si okná ako profík. S týmto postupom to pôjde raz dva

umývanie okien
Zdroj: Shutterstock.com

Vôbec to nie je náročné, veď prostriedky na to nájdete aj v kuchyni.

Umývanie okien nie je určite pre gazdinky obľúbená činnosť, hoci to musíte urobiť viackrát do roka. My vám však ponúkame pár tipov a trikov, ako by ste sa pri tom až tak nenadreli. Ak dodržíte náš postup, výsledok bude stáť za to a vy budete spokojné.

Garniže očistite ako prvé, prípadne stenu a strop, môžu tam byť pavučiny a prach. Tento postup platí aj pre žalúzie.

Z okien ako prvé by ste mali umyť rámy. Ak sú tam škvrny, ktoré sú zaschnuté a nejdú očistiť, použite na to špeciálny prostriedok.

Umývanie okien

Najprv namočte sklenenú výplň okna a nechajte odmočiť všetky zaschnuté nečistoty. Profesionálni umývači okien majú pripravené špeciálne pomôcky, vám stačí utierka z mikrovlákna. Na tabuľu naneste prípravok na čistenie skiel a dôkladne ho rozotrite.

Potom použite stierku s gumovým pásikom a zotrite prebytočnú vodu. Stačí vám pár ťahov a okno je čisté. Keď si budete vyberať stierku, dbajte na to, aby bolo pevná, pružná a hlavne rovná. Dôvodom je, že nerovnosť môže spôsobiť na okne mokré šmuhy. Potom už len okno vyleštíte, najlepšia je utierka z mikrovlákna alebo hodvábny papier. POZOR! Nie noviny, pretože tlačiarenské farby sú mastné a nechávajú šmuhy.

Slnko je nepriateľ

Veľa gazdiniek si myslí, že umývanie okien za slnečného počasia je to najideálnejšie. Omyl! Slnečné lúče totiž spôsobujú veľmi rýchle schnutie vody na skle, a preto na ňom zostávajú šmuhy. Tie sa vám potom budú veľmi ťažko leštiť a výsledný efekt nebude vyzerať podľa vašich predstáv.

Voda a ocot

Odborníci odporúčajú teplotu maximálne 30 stupňov. V horúcej vode sa znižuje účinnosť čistiacich prostriedkov. Ocot dokáže okno odmastiť a zároveň ho aj vyleští. Stačí, keď ho pridáte do vody, s ktorou okná umývate.

Zdroj: Shutterstock.com

A ako udržať okná čo najdlhšie čisté, hlavne pokiaľ ide o dážď? Na trhu je množstvo dostupných prípravkov, ktoré odpudzujú vodu. Dôležité je, aby tento prípravok obsahoval tensid. Dažďová voda z okien stečie rýchlejšie a nestihne zaschnúť.

Starobabkovské rady na okná

Voľakedy nebolo dostupnej toľko chémie, ako je tomu dnes. Naše staré mamy si museli pomôcť. Keď napríklad pridáte do vody pár kvapiek octu, zbavíte sklo rýchlejšie nečistôt a už ich iba vyleštíte papierom.

Okno môžete vyčistiť aj pudingom. Vrecúško vanilkového rozpustíte v päťlitrovom vedre vlažnej vody, pridajte kvapku prostriedku na jar. Okná nebudú len umyté, ale aj byt sa vám prevonia.

Kukuričný škrob

Je ďalším trikom našich prababičiek. Skvele funguje nielen na okná, ale napríklad aj na zrkadlá a sklenený nábytok. Rozmiešajte asi 50 gramov v piatich litroch teplej vody.

Roztokom potom umyte sklá, nechajte zaschnúť a potom ich preleštite suchou mäkkou handričkou. Budú sa skvele lesknúť. Škrob pokojne môžete nahradiť sáčkom klasického vanilkového pudingového prášku, píše tn.cz.

BRATISLAVA/tn.cz, zg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti