Taxikár s tromi ľuďmi v aute obišiel závory a vletel pod vlak. Michal, ktorý prežil, opísal osudné sekundy

Taxik po zrážke s vlakom.
Taxik po zrážke s vlakom. Zdroj: TV Markíza

Pravdepodobne sa snažil obísť spustené závory.Tragédia sa stala hodinu po polnoci v Haniske pri Prešove.

Nepochopiteľná nočná tragédia na železničnom priecestí v Haniske pri Prešove. Taxikár chcel obísť spustené závory, no autom vošiel priamo pod nákladný vlak. Viezol pritom troch mladíkov, 22-ročný Marek nehodu neprežil.

Privolaní hasiči a záchranári spočiatku ani netušili, že ide o zrážku s vlakom. Zdemolované auto bolo síce pri priecestí, ale závory už boli hore. Z vraku sa podarilo dostať len dvom zraneným mužom.

"Jedna osoba sa nachádzala na zadných sedadlách vo vozidle a druhú sme vybrali von za pomoci RZP," povedal veliteľ zásahu Anton Štelbacký.

Dvadsaťdvaročnému Marekovi sediacemu vzadu už ale pomôcť nedokázali. Na mieste bol mŕtvy. Ďalších troch zranených záchranári previezli do prešovskej nemocnice.

"Jeden z pacientov je s ľahšími zraneniami hospitalizovaný na oddelení úrazovej chirurgie, ďalší je v priamom ohrození života," potvrdila hovorkyňa nemocnice Renáte Cenková.

Bez škrabanca vyviazol len 21-ročný Michal. Je stále v šoku. O tom, čo sa stalo na kameru hovoriť nechcel. Vraj si po oslave kamarátových menín v noci z mesta privolali známeho taxikára Dávida, ktorý ich mal už po službe súkromným autom odviesť domov do Kendíc. Neverili ale vlastným očiam, keď pred železničným priecestím v Haniske nezastavil, ale rozhodol sa obísť spustené závory.

"Vodič podľa doterajších zistení nerešpektoval výstražnú svetelnú a zvukovú signalizáciu, nepochopiteľne obišiel závory a vošiel na železničné priecestie v čase, keď prichádzal nákladný vlak," povedala hovorkyňa ŽSR Martina Pavlíková.

Vraj naňho spolujazdci aj kričali, no bolo už neskoro. Auto po zrážke s rušňom odhodilo, zdemolovalo stĺp a zastavilo sa až po náraze do železničného domčeka. Požitie alkoholu policajti u vodiča nezistili. Riskoval, aj keď vlak na súbežnej trati s cestou musel podľa znalca už zďaleka vidieť. "Je dohľadnosť na prichádzajúci vlak minimálne 450 metrov," povedal súdny znalec Ján Sabó.

Policajti nehodu dokumentovali až do rána, železničnú trať ale i cestu preto viac než na 3 hodiny uzavreli.

"Polícia začala v prípade tejto nehody trestné stíhanie pre prečin usmrtenia v súbehu s prečinom ublíženia na zdraví," potvrdil krajský policajný hovorca Daniel Džobaník.

Aj keď mala zrážka s vlakom tragické následky, rušňovodič na mieste nezastavil, pretože si nič nevšimol.

Železnice pritom len nedávno simulovanou nehodou varovali vodičov pred častým riskovaním na priecestiach.

"Dovoľujeme si opätovne apelovať na všetkých účastníkov cestnej premávky, stret s mnohotonovým kolosom nemôžete vyhrať," dodala hovorkyňa ŽSR Martina Pavlíková.


PREŠOV/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Prešov

Dôležité udalosti