Slovensko pošle na Ukrajinu stíhačky. Dostaneme za to americkú techniku

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vláda na mimoriadnom rokovaní rozhodla o dodaní stíhačiek na Ukrajinu. 

Premiér Eduard Heger zopakoval, že Slovensko je chránené a stíhačky darovali Ukrajine už aj spojenci. „Proces je úzko koordinovaný s poľskou stranou, Ukrajinou a ďalšími spojencami,“ vyhlásil Heger.

Prečítajte si tiež:

O americkú techniku malo záujem viacero štátov, Slovensko vyhralo

Dodal, že stíhačky, ktoré darujeme, sú už pre nás nepoužiteľné a za stroje dostaneme kompenzáciu.

Minister obrany Jaroslav Naď priblížil, že okrem stíhačiek pošleme susedom aj protivzdušnú obranu Kub. Rozhodnutie vlády bolo jednohlasné.

Mig 29 je stíhacie lietadlo, ktoré je určené na vybudovanie vzdušnej nadvlády. „Očakávame, že ukrajinská armáda ich využije na ochranu štátu, na ničenie ruských striel,“ vyhlásil náčelník Generálneho štábu Daniel Zmeko.

Naď tiež dodal, že USA nám za stíhačky dá techniku, o ktorú malo záujem viacero štátov. Slovensko túto „súťaž“ vyhralo. Zatiaľ nám však Spojené štáty nedali povolenie zverejniť, o akú techniku ide. „Je férové, aby spojenci dostali túto informáciu od USA,“ vyhlásil minister obrany.

Podľa premiéra Hegera je dodanie stíhačiek v súlade s ústavou.

Prečítajte si tiež:

V ponuke sú aj tanky

Minister obrany tiež vyhlásil, že Ukrajine by sme mohli v budúcnosti poslať aj tanky T-72. „Ak by aj prišlo k takému rozhodnutiu, že by sme poslali tanky, tak by to bolo len za predpokladu, že dostaneme 30 tankov západnej výroby ako náhradu. Potrebujeme viac ako 40 tankov v rámci brigády. Ostatné veci nie sú teraz diskutované,“ reagoval Naď na otázku, čo by sme ešte mohli poslať východným susedom.

Heger zopakoval, že pri rozhodovaní o tom, čo pošleme na Ukrajinu, berie kabinet do úvahy to, či máme za techniku dostatočné kompenzácie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.