Editka dostane dvojmiliónový liek. Súd rozhodol, že poisťovňa je povinná zaplatiť liečbu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Malá pacientka má už len mesiac na to, aby dostala liek. Právnička vysvetľuje, ako sa jej ho podarilo pre Editku vybojovať aj napriek tomu, že poisťovňa dvojmiliónovú liečbu zamietla.

Editka, ktorá bojuje s ochorením SMA, dostane dvojmiliónový liek. Rozhodol o tom súd, ktorý dal poisťovni povinnosť liečbu preplatiť. 

Na najdrahší liek sa malej pacientke museli skladať ľudia cez verejnú zbierku. Všeobecná zdravotná poisťovňa preplatenie liečby zamietla. Stojí dva milióny eur a rodina si ju sama dovoliť nemohla.

Rodine pomáha aj Slovenské národné stredisko pre ľudské práva. Konštatovali, že ide o diskrimináciu, pretože VŠZP už niekoľkým deťom preplatila génovú terapiu liekom Zolgensma. 

Prečítajte si tiež:

„Súd rozhodol o návrhu poistenky na vydanie neodkladného opatrenia, ktorým VšZP ukladá povinnosť uhradiť poistenke liek. VšZP rešpektuje rozhodnutie súdu a zrealizuje všetky potrebné kroky k vykonaniu súdneho rozhodnutia,“ uviedla hovorkyňa poisťovne Eva Peterová.

Mama Monika Rischerová už komunikuje s lekármi.

„Editka sa v najbližších dňoch podrobí potrebným vyšetreniam a následne si dohodneme termín podania lieku. Podávať jej ho bude jej ošetrujúca lekárka,“ povedala pre TVNOVINY.sk Editkina mama Monika Rischerová.

Veľmi neštandardný prípad

Právnička zo Slovenského národného strediska pre ľudské práva Zuzana Vlčeková priblížila, že Editka potrebuje dostať liek do 23. apríla, kedy dovŕši dva roky. Neskôr sa už liek nepodáva.

„Nebolo možné ísť klasickou cestou, teda podať žalobu a čakať, kým súd rozhodne. Pre takéto prípady existuje inštitút neodkladného opatrenia, keď potrebujete naliehavo upraviť pomery medzi stranami. V takom prípade môžete podať návrh na nariadenie neodkladného opatrenia. Súd má zákonnú lehotu rozhodnúť o tomto návrhu do 30 dní,“ vysvetľuje právnička.

„Kvôli naliehavosti sme zvolili tento postup a súd rozhodol na základe tohto nášho návrhu. Súd nepristúpil k dokazovaniu, iba osvedčil skutočnosti, ktoré sme uviedli v návrhu,“ hovorí Vlčeková.

Toto rozhodnutie nie je právoplatné, ale je vykonateľné a pre poisťovňu záväzné. „Už teraz musia vykonať to, čo im súd prikázal bez ohľadu na to, či sa odvolajú. To je podstata neodkladného opatrenia. Zaviažete stranu k tomu, aby niečo konala pred riadnym súdnym konaním a to z dôvodu naliehavej potreby,“ priblížila právnička. 

Poisťovňa by podľa právničky mohla žalobou žiadať náhradu ujmy. Musela by však dokázať, že vznikla ujma a tiež dokázať, kto je za ňu zodpovedný. „Neviem, ako môže poisťovni vzniknúť ujma tým, že z verejných zdrojov zaplatí liečbu osobe, ktorá je zdravotne poistená. Je to pre mňa ťažko predstaviteľné,“ myslí si Vlčeková s tým, že je podľa nej málo pravdepodobné, že VŠZP bude peniaze vymáhať súdom späť.

Priznáva, že je to veľmi neštandardný prípad a nemyslí si, že sa z neho stane precedens. „Stále zdôrazňujem, že sme to uplatňovali z titulu porušenia zákazu diskriminácie. Nie v každom prípade neschválenia liečby je toto možné deklarovať,“ upozorňuje Vlčeková. 

Prípady iných detí, ktoré drahý liek dostali, boli medializované a len vďaka tomu mohli tvrdiť, že Editka bude diskriminovaná, ak rovnaký liek na rovnakú chorobu nedostane.

„Ak sa stali aj iné podobné prípady, že niekomu liečbu poisťovňa schválila a druhému nie, je na miesto to takto skúmať. Ale nedá sa to uplatňovať pri každom neschválení lieku,“ upozorňuje právnička.

Prípadov je viac

Rodina prostredníctvom portálu Ľudia ľuďom zbierala peniaze na Editkinu liečbu. Výzvu už pozastavili a uviedli, že v najbližších dňoch budú darcov informovať, ako budú ďalej s peniazmi postupovať.

Príbehy detí trpiacich spinálnou svalovou atrofiou, ktoré nutne potrebovali takzvaný najdrahší liek na svete, pred tromi rokmi zarezonovali Slovenskom. Niekoľko z nich ho nakoniec dostalo.

Náš štáb sa bol pozrieť na deti, ktoré už podstúpili liečbu. Pozrite sa, ako sa im darí:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.