Prvá slovenská družica vo vesmíre funguje výborne

Model prvej slovenskej družice skCUBE.
Zdroj: TASR

Jeden oblet Zeme trvá približne hodinu a pol, jej jednotlivé systémy fungujú výborne

Prvá slovenská družica skCUBE počas prvého týždňa od vypustenia do vesmíru funguje na 100 percent. Okolo Zeme obieha vo vzdialenosti viac ako 500 kilometrov rýchlosťou 7,8 km/s a jej systémy sú v poriadku a fungujú.

Slovenská republika je 78. krajinou, ktorá vlastnými silami postavila a vypustila do vesmíru vlastnú družicu. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave o tom informoval podpredseda Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity Jakub Kapuš.

Družica skCUBE odštartovala do vesmíru 23. júna o 05.59 h SELČ a na vrchu indickej rakety. Prvý prelet v dosahu komunikačných antén na Slovensku sa uskutočnil o hodinu a pol neskôr.

Približne 20 minút po štarte bola skCUBE oddelená od nosného stupňa raketového nosiča, čím sa začala jej kozmická misia. Po ďalších 30 minútach otvorila svoje komunikačné antény a začala posielať z vesmíru prvé signály.

"Už počas prvého obletu Zeme zachytil signály z družice ako prvý rádioamatér Dmitrij Paškov z Moskvy. Tím sa túto správu dozvedel z jeho emailu," povedal Kapuš.

Prvý prelet skCUBE v dosahu komunikačných antén na Slovensku sa uskutočnil o hodinu a pol neskôr. Družici trvá jeden oblet Zeme približne hodinu a pol. Jednotlivé systémy družice ako napríklad palubný počítač, gyroskop, palubné magnetometre či komunikačný systém pracujú podľa výskumníkov výborne.

S údajmi z skCUBE budú pracovať roky

Ako dlho bude skCUBE okolo Zeme krúžiť, sa nedá presne určiť vzhľadom na náročné podmienky vo vesmíre. Autori projektu dúfajú, že to bude čo najdlhšie, vzhľadom na uskutočnené testy by to mohlo byť približne dva roky.

V nasledujúcich dňoch a týždňoch sa tím, ktorý má na starosti riadenie letovej prevádzky satelitu, bude venovať hlbšej analýze dát a postupne začne spúšťať ďalšie palubné experimenty. O ďalšom postupe bude informovať na webových stránkach projektu skcube.sk.

Podľa Kapuša už teraz získali z družice také množstvo údajov, s ktorými môžu pracovať ešte niekoľko rokov. "Ja som nesmierne hrdý, že Slovenská republika dnes patrí ku krajinám, ktoré majú nielen svojho kozmonauta, ale majú už aj svoju vlastnú družicu. Som nesmierne šťastný, že tým mladým ľuďom sa to podarilo naozaj doviesť do úspešného konca a nielen, že sme ju vyniesli na obežnú dráhu, ale aj reálne vysiela. Takže naozaj si myslím, že je to veľký sviatok pre našu vedu, výskum, mladú generáciu, univerzity a aj Slovenskú republiku. Gratulujem tým, ktorým sa to podarilo," uviedol podpredseda vlády Peter Pellegrini.

Prezradil, že slovenská družica je len začiatok a výskumníci rozmýšľajú o vypustení celej flotily družíc do vesmíru, ktoré by potom spoločne uskutočňovali výskum.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Družica

Dôležité udalosti