Mečiar udelením amnestií možno zneužil svoju právomoc

Vladimír Mečiar po rokoch opäť na verejnosti.
Vladimír Mečiar po rokoch opäť na verejnosti. Zdroj: TASR

Dôvodom pre zmenu postupu je zverejnenie nálezu ÚS.

Generálna prokuratúra koná naďalej vo veci zrušenia Mečiarových amnestií a to aj v prípade najnovšieho nálezu ústavného súdu.

"Generálna prokuratúra SR po oboznámení sa s nálezom Ústavného súdu SR dnes pokynom upravila Krajskú prokuratúru Bratislava, ktorá vykonáva pôsobnosť prokuratúry vo vzťahu k rozhodnutiam bývalého predsedu vlády SR o amnestii z roku 1998, aby skúmala naplnenie zákonných znakov skutkovej podstaty trestného činu súvisiaceho s podozrením zo zneužívania právomoci verejného činiteľa," uviedla hovorkyňa GP Andrea Predajňová.

Ústavný súd zverejnil vo štvrtok (29. 6.) na webe nález vo veci zrušenia tzv. Mečiarových amnestií. Urobil tak po tom, čo rozhodnutie dostali účastník konania - NR SR, ako aj vedľajší účastníci - prezident a vláda zastúpená ministerstvom spravodlivosti. Súd 31. mája potvrdil ústavnosť aprílového rozhodnutia parlamentu o ich zrušení, ako aj milosti exprezidenta Michala Kováča synovi

ÚS SR pod vedením predsedníčky Ivetty Macejkovej na neverejnom zasadnutí pléna 31. mája potvrdil ústavnosť aprílového rozhodnutia NR SR o zrušení tzv. Mečiarových amnestií a milosti exprezidenta Michala Kováča svojmu synovi.

K rozhodnutiu pripojili odlišné stanoviská k výroku sudcovia Milan Ľalík a Peter Brňák a odlišné stanoviská k odôvodneniu sudcovia Ľudmila Gajdošíková, Ivetta Macejková a Lajos Mészáros.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Generálna prokuratúra

Dôležité udalosti