Na šéfa SND odporúča hodnotiaca komisia len M. Drličku. Ministerka ho z tohto postu nedávno odvolala

Matej Drlička.
Matej Drlička. Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Hodnotiaca komisia v procese výberového vypočutia kandidátov na post generálneho riaditeľa SND odporučila Mateja Drličku. Ďalších troch uchádzačov - Miloslava Oswalda, Borisa Ažaltoviča a Norberta Baxu poradný orgán neodporučil.

Vyplýva to zo zápisnice výberovej komisie, ktorú v piatok zverejnili na webe Ministerstva kultúry SR a podstránke výberového konania.

Prečítajte si tiež:

Nešťastné vyjadrenia

Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) Drličku odvolala k 1. novembru a na poste generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla tak skončil.

Dôvodom odvolania boli Drličkove medializované vyjadrenia na adresu umelcov a politikov.

Na konferencii v Budapešti na tému kultúra a politika povedal, že politici zasahujú do práce umelcov SND, pretože sú priamo financovaní štátom.

Myslel si však, že v momente, keď vyslovil výrok o politikoch, že „nanešťastie, ešte stále dýchajú,“ sa rozprával v úzkom kruhu s kolegami a diskusia nie je vysielaná naživo.

Drlička sa za vyjadrenia neskôr ospravedlnil.

„V týchto obzvlášť náročných dňoch poznačených vraždou v Bratislave sa Matej Drlička vyjadril za hranicou slušného správania a kultúrnosti, ktorú má umenie a jeho predstavitelia do spoločnosti prinášať," uviedla vtedy ministerka na sociálnej sieti.

Dodala, že Drlička ako reprezentant Slovenska zlyhal. Drlička sa napokon rozhodol, že ponúkne svoju rezignáciu. Ministerka ho odvolala 1. novembra.

Postavili sa za neho herci

Drličku podporili viacerí herci divadla. Tomáš Maštalír vyhlásil, že je nešťastnými výrokmi preplnený verejný priestor.

„Pani ministerka kultúry, máme silný pocit, že vám je možno jedno, či táto inštitúcia funguje, či nie, či funguje dobre, alebo zle, či sa naštartoval ozdravný proces, ktorý sa teraz zastaví, alebo nie. Máme silný pocit, že je vám to jedno. My, čo tu stojíme, stojíme za týmto vedením a chceme vám dať jasne najavo, že s tým nesúhlasíme a verejne vás vyzývame, aby ste to rozhodnutie zvrátili a ponechali divadlu odvolané vedenie,“ dodal Maštalír.

Milanová umelcov nevypočula.

„Pán Drlička svojím neuváženým konaním nedal rezortu kultúry inú možnosť ako vyvodiť zodpovednosť voči jeho osobe. Vo funkcii generálneho riaditeľa SND preto končí ku koncu októbra 2022. Veríme, že pánovi Drličkovi a jeho tímu, tak ako ministerstvu kultúry, záleží na stabilite divadla a urobia všetko preto, aby udržali jeho kontinuitu. V divadle ostáva bývalý riaditeľ minimálne dva mesiace, počas ktorých očakávame odovzdanie agendy a pokračovanie v začatých procesoch,“ uviedla Milanová.

Pozrite si celé vyjadrenie Tomáša Maštalíra, ktoré sme spomínali vyššie:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kultúra

Dôležité udalosti