Prečítajte si, ako na rozhodnutie o stíhačkách reagoval Hlas, Smer, ĽSNS, prezidentka či SaS

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovensko pošle na Ukrajinu stíhačky. Rozhodol o tom kabinet Eduarda Hegera. Kremeľ reagoval, že priebeh vojny to neovplyvní a reakcie poslali aj ďalší slovenskí politici.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová rešpektuje rozhodnutie dočasne poverenej vlády poslať stíhačky MiG-29 na Ukrajinu. Spôsob prevodu, a to medzivládnou dohodou, považuje za dostatočný, no vhodnejšie by podľa nej bolo aj uznesenie parlamentu. Stanovisko hlavy štátu TASR poskytol jej hovorca Martin Strižinec.

"Premiéra Hegera som vopred informovala, že v súčasnej situácii by bolo vhodnejšie mať k rozhodnutiu o stíhačkách aj uznesenie parlamentu. Za dostatočnú a legitímnu bázu pre prevod stíhačiek však považujem aj spôsob, ku ktorému vláda pristúpila, a teda uzavretie zmluvy medzi vládami Slovenskej republiky a Ukrajiny," skonštatovala.

Uzavretie medzivládnej dohody je podľa nej legitímnou cestou. "Ide o krok v súlade s medzinárodným právom a je aj v bezpečnostnom záujme Slovenska, ktorým je dosiahnutie spravodlivého mieru na Ukrajine a konsolidácia bezpečnostnej situácie na celom našom kontinente," vyhlásila.

Čaputová skonštatovala, že Slovensko darovaním stíhačiek nateraz vyčerpalo vojenskú pomoc, ktorú bolo schopné Ukrajine poskytnúť. Poukázala tiež, že vláda oznámila zámer darovania stíhačiek a až následne hľadala spôsob, či a ako je možné to urobiť, čo podľa nej nebolo najvhodnejšie.

Prečítajte si tiež:

Smer avizuje trestné stíhanie 

Strana SaS víta rozhodnutie vlády. Ukrajina sa podľa predsedu parlamentného brannobezpečnostného výboru Juraja Krúpu (SaS) bráni a jej obrana musí byť najvyššou hodnotou aj pre Slovensko.

"Migy oveľa lepšie poslúžia Ukrajincom. U nás predstavujú len kopu šrotu a sú odstavené. Pri ochrane vzdušného priestoru s nimi už nepočítame a ak by nebola vojna na Ukrajine, platili by sme za ich likvidáciu," vyhlásil Krúpa s tým, že Slovensko teraz za ne dostane kompenzáciu.

Rozhodnutie vlády vníma preto ako správne. Slovenská republika podľa šéfa parlamentného brannobezpečnostného výboru jasne ukazuje, na ktorej strane stojí.

"Je to v súlade s ústavou, kompenzácie budú finančného aj nefinančného charakteru," vyhlásil Krúpa. Ozbrojené sily (OS) SR zároveň podľa jeho slov získajú nové spôsobilosti. Považuje to za veľkú výhodu.

Krúpa si nemyslí, že by posielanie stíhačiek na Ukrajinu znamenalo zatiahnutie Slovenska do vojny. Podotkol, že viac ako 60 krajín sveta posiela okrem humanitárnej pomoci Ukrajine aj vojenskú a nie sú vo vojne s Ruskom.

"Nikto sa neteší, že máme vojnu blízko slovenských hraníc. Robíme všetko pre to, aby vojna ostala čo najďalej od našich hraníc," deklaroval s tým, že aj darovanie stíhačiek má k tomu prispieť.

Predseda SaS Richard Sulík skonštatoval, že cirkus okolo darovania stíhačiek bol zbytočný. Zopakoval, že Ukrajina má podmienky na ich servis a pilotovanie, preto jej lepšie poslúžia. Verí, že riešenie vlády je ústavne čisté. Právnu analýzu vlády nevidel. Možno by bolo podľa neho dobré, keby sa zverejnila.

Strana Smer zvažuje trestné stíhanie pre zneužitie právomoci verejného činiteľa v súvislosti s rozhodnutím dočasne poverenej vlády poskytnúť stíhačky MiG-29 Ukrajine. Obráti sa aj na predsedu Národnej rady (NR) SR Borisa Kollára (Sme rodina), aby preveril, či vláda neobišla právomoci NR SR, keďže medzivládnu dohodu s Ukrajinou považuje strana za dohodu vojenskej povahy. Ako poukázal líder strany Robert Fico na tlačovej konferencii, takéto zmluvy si vyžadujú súhlas parlamentu a ratifikáciu prezidentky.

"Nikto neukázal žiadnu právnu analýzu, na základe ktorej sa vláda rozhodla konať. Naďalej sme presvedčení, že vláda a prezidentka konajú protiústavne," vyhlásil Fico. Vládny kabinet aj prezidentka Zuzana Čaputová sa podľa neho dopustili trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Trvá na tom, že darovanie vojenskej techniky je zásadnou otázkou zahraničnej politiky a nemôže o ňom rozhodovať dočasne poverený kabinet.

Darovanie stíhačiek hodnotí Fico ako zbytočné politické gesto. Päť bojových lietadiel schopných letu podľa poslanca nezmení nič na priebehu vojny. Krok hodnotí ako akt otvoreného nepriateľstva voči Ruskej federácii. Pýta sa, čo viedlo vládu a prezidentku k tomu, aby s poskytnutím techniky súhlasili. Slovensko sa podľa neho zaťahuje do vojnového konfliktu. Strana naďalej odmieta akúkoľvek vojenskú pomoc Ukrajine. Je otvorená humanitárnej pomoci, pomoci pri rekonštrukcii krajiny či ľuďom utekajúcim pred konfliktom.

Prečítajte si tiež:

Hlas: Odvolaná vláda nemá takú právomoc

Kritický je naopak Hlas. Kabinet na to podľa neho nemal žiadnu právomoc a za svoj krok nesie plnú zodpovednosť. TASR o tom informovala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

"Rozhodnutie o darovaní stíhačiek MiG-29 štátu vo vojnovom konflikte je zásadnou otázkou zahraničnej politiky. Na takéto rozhodnutie preto odvolaná vláda nemá žiadnu právomoc a za svoj krok nesie plnú zodpovednosť. Jediným orgánom, ktorý môže raz a navždy rozhodnúť, či odvolaná vláda má alebo nemá právo rozhodnúť o takejto otázke, je však Ústavný súd," uviedla strana v stanovisku.

Pripomenula, že si určila jasné podmienky, za ktorých je ochotná o pomoci Ukrajine rokovať. "Jednou z nich bolo ústavne čisté riešenie dodávky vojenského materiálu a táto požiadavka z pohľadu Hlasu splnená nebola. Hlas preto v žiadnom prípade nemôže súhlasiť s krokom, pre ktorý sa dnes Hegerova vláda rozhodla," uviedla strana.

Hlas skritizoval, že dočasne poverený premiér Eduard Heger a dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď z témy vyrobili zásadný spoločenský konflikt. "Nedokázali verejnosť presvedčiť o potrebe svojich krokov, práve naopak - čoraz väčším zmätkom dosiahli, že ľudia na Slovensku im nerozumejú, obávajú sa o svoju bezpečnosť a tvoria si o konflikte za našimi hranicami svoj vlastný názor," dodal.

Prečítajte si tiež:

ĽSNS sa obráti na Generálnu prokuratúru

Strana ĽSNS podá na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie na všetkých členov vlády, ktorí hlasovali za darovanie stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu. Vyhlásil to poslanec Národnej rady (NR) SR Rastislav Schlosár (ĽSNS). Strana v tejto súvislosti hovorí o zneužití moci verejného činiteľa a zrade Slovenska.  

Dočasne poverená vláda Eduarda Hegera podľa Schlosára nemala kompetenciu rozhodovať o takejto otázke. "Celkom úmyselne prekročila svoju právomoc a tým spáchala trestný čin zneužívania moci verejného činiteľa," skonštatoval. Tvrdí, že vláda ohrozuje obranyschopnosť Slovenska a zaťahuje ho do vojny s Ruskom.

S dodaním migov nesúhlasí ani mimoparlamentná strana SNS. "Východné štáty nás využívajú, aby sme priliali olej do ohňa. Ak tam bude konflikt, tak to Západu vyhovuje. Budeme musieť kúpiť nové zbraňové systémy od Západu," skonštatoval. Danko zároveň skritizoval prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, že nevymenovala úradnícku vládu.

Naopak, krok vlády víta expremiér Mikuláš Dzurinda.  V otázke, či odvolaný kabinet mohol o takejto zásadnej otázke rozhodnúť, má Dzurinda jasno, keďže súhlasí s myšlienkou "morálka je nad právo". "Tu sa pácha genocída na Ukrajine. V tomto zmysle to mám čierno-bielo jasné. Nech sa ústavní právnici sporia a vysvetľujú, ale morálne a politicky sa vláda rozhodla správne," vyhlásil pre TASR Dzurinda.

Zdôrazňuje, že na Ukrajine sa agresor snaží odkrojiť kus role svojmu susedovi. "A to je neprípustné aj v Michalovciach, aj na Kysuciach, aj na Orave. To nejde. Takto sa žiť nedá, keď si budeme ukrajovať, silnejší tomu slabšiemu, kus role. Preto sa Slovensko postavilo voči svojmu susedovi principiálne správne. Môžeme len privítať rozhodnutie vlády pomôcť Ukrajine tam, kde to ona potrebuje, a kde jej pomôcť môžeme," doplnil Dzurinda.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti