Obete boli zastrelené zblízka. Pri údajnej masakre v kláštore v Mjanmarsku zomrelo 22 ľudí

Obete boli zastrelené zblízka. Pri údajnej masakre v kláštore v Mjanmarsku zomrelo 22 ľudí
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia

Najmenej 22 ľudí prišlo o život pri streľbe v jednom z mjanmarských kláštorov. Medzi obeťami, ktoré boli zastrelené zblízka, sú i traja budhistickí mnísi.

Odporcovia vojenskej vlády tvrdia, že išlo o masaker civilistov vykonaný armádou.

Povstalecké teroristické skupiny

Hovorca mjanmarskej junty vyhlásil, že do dediny Nan Nejt vojaci prišli preto, aby v spolupráci s tamojšou milíciou miestnym obyvateľom zaistili bezpečnosť.

Do obce však vnikli povstalecké teroristické skupiny a Lspustili paľbu, pri ktorej boli zranení či zabití i niekoľkí dedinčania". Agentúra Reuters uviedla, že tieto vyjadrenia sa jej nepodarilo nezávisle overiť.

Prečítajte si tiež:

Podľa obhliadajúceho súdneho lekára je zjavné, že obete boli zastrelené zblízka.

Na sebe nemali žiadne vojenské vybavenie či uniformy, čo je dôkazom, že išlo o civilistov. Tri obete boli oblečené v mníšskych habitoch.

„Mjanmarská tieňová vláda národnej jednoty", tvorená prevažne poslancami zosadenej vlády, však uviedla, že existujú „jasné dôkazy, že junta sa zameriava na civilné obyvateľstvo, čo spadá pod definíciu zločinov proti ľudskosti".

Od vojenského prevratu v Mjanmarsku pred dvoma rokmi zomrelo v dôsledku zásahov armády najmenej 3137 ľudí. Aj Organizácia Spojených národov obvinila armádu z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti.

Pozrite si aj najsledovanejšiu reportáž posledného týždňa: Ani mimoriadne zvyšovanie dôchodkov nestačí. Jednota dôchodcov vypočítala, aký dôchodok musíte mať, aby ste spadli na hranicu chudoby (5.3.):

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti